Odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu svolává veřejné projednání návrhu územního plánu na úterý 6. září 2011 od 13:00 hodin do 18:00 hodin v sále kulturního domu Střelnice v Jindřichově Hradci. Toto projednání je jedním z posledních úkonů při legislativním pořizování územního plánu města. Na jednání budou přítomni pracovníci Odboru výstavby a územního plánování, projektanti návrhu územního plánu a zástupci dotčených státních orgánů z krajského úřadu.

Veřejné projednání je poslední možností k podání námitek a připomínek (po celou dobu jeho trvání). Důležitou informací je, že písemné námitky (připomínky) lze podávat v průběhu celého veřejného projednání, tedy až do jeho úplného závěru. Po jeho skončení tato možnost není a takové námitky (připomínky) by byly posouzeny jako opožděné.

Je důležité si také uvědomit, že zásadní rozdíl mezi námitkami a připomínkami je ten, že připomínky jsou řešeny podobně, ale není o nich rozhodováno, nýbrž jsou vypořádány. Stávají se pouze podnětem pro nějakou dílčí úpravu nebo následně o změnu územního plánu v dalším období.

Tedy pokud občané mají z hlediska svých vlastnických práv zásadní nesouhlas s navrženým územním plánem, musí být tento nesouhlas zpracován písemně a nazván „námitkou“. Písemnou formulaci námitky musí vytvořit občan sám. K tomuto účelu budou v rámci veřejného projednávání přítomni pracovníci, kteří budou občanům při sepisování námitky ochotni pomoci, aby měla všechny legislativní náležitosti. Pracovníci nesmí vlastní námitku formulovat, tu musí zformulovat žadatel, ale budou pomáhat s grafickou přílohou, s vytisknutím a doplněním dokladu o vlastnictví a podobně. Námitku je třeba formulovat naprosto v souladu se „zdravým selským rozumem“, tedy např. Nesouhlasím, aby komunikace byla navržena středem mého pozemku, ale aby byla posunuta severně do prostoru bezpečnostního pásma plynovodu, tam mi to nevadí.

Námitky mohou uplatňovat především vlastníci pozemků a staveb. Písemné námitky musí obsahovat: kdo námitku podává, prokázat vlastnická práva k pozemku, uvést znění námitky a tuto námitku odůvodnit. Dále vymezí území dotčené námitkou (nejlépe na grafické příloze, doporučujeme grafickou část z územního plánu).

O námitkách se v žádném případě při tomto jednání nerozhoduje. Pouze se k nim vyjádří dotčené orgány a případně projektant.

Předpoklad je, že každý, kdo námitku podává a bude chtít ji slovně doplnit, bude mít možnost zhruba v délce 3 minut ji objasnit, vysvětlit a doplnit. Následně, zástupce dotčeného orgánu se slovně k celé záležitosti vyjádří, nebo se vyjádří projektant. Konkrétní výše uvedený případ: projektant uvede, že z důvodu ekonomičnosti vedl komunikaci středem pozemku, nikoli při jeho okraji, toť vše - rozhodnout oba pohledy včetně stanovisek dotčených orgánů musí nakonec zastupitelé.

Veškeré přijaté námitky a připomínky budou zpracovány a předloženy výboru pro územní plán, který je následně bude projednávat znovu s dotčenými orgány a posléze předá výsledek projednávání zastupitelstvu ke konečnému rozhodnutí.

Adam Hudec, Karolína Průšová (tisková mluvčí Města Jindřichův Hradec)