Nyní, když začíná letošní advent, máme na vybranou: budeme je slavit okázale, nebo dáme přednost čistým prožitkům? Zaměříme se spíše na to, abychom o svátcích dokázali vytvořit typicky nezaměnitelnou atmosféru, v níž se lidé dokážou chovat nesobecky? Jak se vlastně oslavy vánočních svátků vyvíjejí? Technický rozvoj je v posledních letech natolik drtivý, že ovlivnil i nejkrásnější duchovní chvíle. Zajímá nás, co bude dál. Jak mohou vypadat vánoční svátky za další desetiletí, co nám může zbýt z tradic, které se dalším generacím předávají stále obtížněji?

DVA POHLEDY

Michal Šimek, farář sboru Českobratrské církve evangelické

1. Začíná advent. Budou letošní Vánoce v něčem jiné než ty předchozí? Jak se mění jejich vnímání?

Vánoce podle mě byly vždycky vnímány hodně materiálně. Na druhou stranu vnímám, že se lidé začínají zajímat více i o ty duchovní hodnoty, tak doufám, že ten rozměr postupně převáží. Alespoň snad maličko.

2. Jste zastáncem tradičních Vánoc s celou rodinou pohromadě, litím olova a zpíváním koled, nebo se soustředíte spíše na okázalost výzdoby a nákladné dárky?

Sejdeme se samozřejmě s rodinou, ale protože už mám dospělejší dcery, které už s námi nežijí, tak třeba až druhý den. Dárky si samozřejmě dáme, ale o žádnou okázalost rozhodně nejde. Z tradičních zvyků s občas rozkrojíme jablko, například olovo do vody nelijeme. Ježíška se zvonečkem držíme stále, ale nyní už je to spíš jen takový hezký folklor.

3. Kam se podle vás budou v příštích letech Vánoce ubírat? Jak mohou vypadat za dvacet nebo třeba třicet roků?

Nedovedu si to představit, ale mám takové tušení, že se lidé budou více zaměřovat na ten duchovní rozměr. Nemyslím, že budou tradiční Ladovské Vánoce, ale že to tradiční vnímání duchovního obsahu Vánoc bude prostě víc převažovat.

Jaroslav Doubrava, senátor z Ústí nad Labem za Severočeši.cz

1. Začíná advent. Budou letošní Vánoce v něčem jiné než ty předchozí? Jak se mění jejich vnímání?

Už od listopadu v supermarketech připomínají, že jsou zítra Vánoce. Také při islámském ramadánu se snaží obchodníci prodat, co se dá. Svátky obecně jsou i signálem pro mimořádné utrácení. To je obecný trend. Ale též jsou signálem identity, v důsledku nelegální islámské migrace lidé o Vánocích více sounáleží s křesťansko-liberální společností. I ateista, jako jsem já.

2. Jste zastáncem tradičních Vánoc s celou rodinou pohromadě, litím olova a zpíváním koled, nebo se soustředíte spíše na okázalost výzdoby a nákladné dárky?

Svým dětem jsem vždy říkal, že Vánoce jsou dobou setkávání blízkých, ne jen časem dárků. Zároveň je součástí svátků pokud možno více jídla, pití a cukrovinek než jindy. A čím více dárků, tím lépe. Je zcela samozřejmé, že dárky jsou signálem hojnosti, čili optimismu do dalších dnů. Ale jenom pokud se kvůli tomu nezadlužíte.

3. Kam se podle vás budou v příštích letech Vánoce ubírat? Jak mohou vypadat za dvacet nebo třeba třicet roků?

Byl tu děda Mráz, teď Santa Claus, ale Ježíšek s jesličkami, to je nostalgická naše Evropa. Musíme se ubránit tomu, co je v USA, kde si nedovolí lidé ani přát hezké Vánoce, ale jenom svátky, aby náhodou neurazili nějakého menšinového hysterika. Jedinou jistotou do budoucna je, že prodejci budou mít žně, protože Vánoce jsou a budou mimořádným časem. Proto i půlnoční mše je v mimořádný čas o půlnoci. Setkávání lidí a dárky v tomto čase jdou vždy ruku v ruce.

Anketa: Jaký vztah máte k Vánocům?
Kolik za Vánoce utratíte?

Adéla Dekretová, Jindřichův Hradec

Vánoce moc v lásce nemám. Je to hlavně kvůli stresu a zmatku kolem nich. Člověk se ani nezastaví. Vánoce slavím hlavně kvůli mým dětem, které je samozřejmě milují. Je jasné, že mají radost z dárků i z vánoční atmosféry, kterou se snažím doma vytvořit. Za Vánoce utratím kolem šesti až osmi tisíc korun. Nejvíce dárků koupím dětem, ale také ostatním členům rodiny. Těm kupuji spíše maličkosti, například něco užitečného do domácnosti.

Tereza Jonášová, Jindřichův Hradec

Vánoce i vánoční svátky mám moc ráda, protože se celá rodina sejde pohromadě. Ale jinak je moc neprožívám, snažím se dávat pouze maličkosti, které udělají mým nejbližším radost. Až budu mít děti, Vánoce začnu prožívat úplně jinak. Budu se snažit jim udělat velkou radost z dárků a přichystat jim kouzelnou atmosféru. Za dárky utratím poměrně dost, ale kupuji hlavně věci, které ten druhý opravdu chce, takže ne zbytečnosti.

Libor Tůma, Jindřichův Hradec

Vánoce mám rád z důvodu volna, nic nedělání a koukání se na vánoční pohádky. Nejraději mám S čerty nejsou žerty. Nesmím také zapomenout na mamky cukroví a tátův aspik. Za Vánoce jsem vždy utratil dost, ale letos jsme se rozhodli je pojmout skromněji. S přítelkyní vyrážíme v únoru na hory, takže peníze využijeme raději na sjezdovce, než zbytečným nakupováním drahých dárků a nesmyslů. Takhle si to aspoň spolu užijeme.

Daniela Řádová, Jindřichův Hradec

Vánoce mám moc ráda. Jediné, co mě na nich nebaví, je ten blázinec v obchodech, který je v posledních letech větší a větší. Nejspokojenější jsem na Štědrý den, když si v klidu sedneme k večeři. K Vánocům patří také balení dárků, to v lásce opravdu nemám. Nejradši bych je někomu dala, ať mi je zabalí. Na Vánoce pár tisíc utratím, nejvíce za dárky pro svou rodinu. Ty si dávám i se svými přáteli, většinou nějakou maličkost.

Veronika Benáková, Jindřichův Hradec

Vánoce mám ráda, ale v posledních letech všichni hrozně blázní a je všude zmatek, který mi na tom opravdu vadí. Jsem ráda, když si na Štědrý večer v klidu sednu s rodinou k večeři a užíváme si vánoční pohodu. Za dárečky utratím dost peněz, ale obdaruji své nejbližší a udělám jim radost. To je asi to, co mě na Vánocích těší nejvíce. Naštěstí nejsem takový ten typ, který lítá celé dny po obchodech a kupuje i zbytečné věci.

Radek Štefl, Nová Včelnice

Vánoce miluji. Jsou to svátky, kdy nevím, co dřív vložit do úst. Miluji vůni cukroví a stromečku, trhání vánočních dárku a nezapomenutelnou vánoční pohodu. Na Vánoce moc neutratím. Dětičky ještě nemám a co potřebuji, koupím v průběhu roku. Jen mé drahé polovičce koupím nějaký smaragd nebo diamant. Naštěstí není moc náročná. A rodině nějaké drobnosti. Všichni dobře víme, že nejdůležitější na Vánocích je, aby byla rodina spolu.