Časem se sport přesunul do ulic a začaly se objevovat skateparky jako jsou dnes. Do České republiky se dostal asi před 15-ti lety a pořád se stává více a více populárním.

„Začal jsem jezdit před čtyřmi lety, když jsem to viděl v časopise. Začátky byly hodně těžký, hlavně proto, že jsem to neměl od koho vypozorovat, a tak jediným mým pomocníkem byla videa na internetu,“ popisuje Trojan.

„Tím, kdo mě k tomuto sportu dostal, byl můj kámoš, se kterým jsme jezdili ve starém skateparku na sídlišti Vajgar u Billy,“ dodává. Koncem roku 2006 se Trojan se skupinou přátel začali zajímat o výstavbu nového parku, která se po dvou letech opravdu podařila.

„Jindřichohradecký skatepark patří k jednomu z nejlepších v České republice a jezdí sem kluci z širokého okolí,“ říká Trojan. Překážky jsou zde kvalitní a splňují všechny normy. Jedinou nevýhodou je, že není zastřešený a neumožňuje tedy trénink v zimě a za nepříznivého počasí. Takové haly jsou například v Pardubicích, v Praze, v Písku. „Těžké triky se tam lze naučit tak, že dopadáš do molitanových kostek,“ informuje Packa.

„Kola pro tento sport jsou lehká, pevná a jednoduchá, proto mají pouze jeden převod. Musí vydržet časté nárazy“ vysvětluje. Jakub má kolo složené za přibližně 30 tisíc korun. Freestyle BMX vyžaduje hlavně trpělivost.

„Není to tak, že si koupíš kolo a hned jezdíš skvěle, je to postupný vývoj a dřina,“ hodnotí Trojan. Stejně jako při hokeji nebo snowboardingu, i tady se musí počítat s úrazy a odřeniny jsou na denním pořádku.

Do jindřichohradeckého skateparku chodí trénovat i desetiletí kluci. Ti tam ale smějí pouze v doprovodu dospělé osoby. „Lidé o nás často mluví jako o „skejťácích“, ale my jsme bikeři,“ upřesnil. „Park využívají také sportovci na MTB kolech, in-line bruslích, skateboardech a koloběžkách,“ sděluje Trojan. „Ve skateparku u nádraží trénuju skoro každý den. Veškerý svůj volný čas vkládám do kola a na ostatní aktivity už ho moc není.“

Letos se po dvakrát konaly závody pro bikery. Jeden z nich byl organizován jindřichohradeckým skateshopem Temple. Na takových závodech se hodnotí obtížnost triků, kreativita, čistota a vůbec celkový dojem z jízdy. „Soutěžící ve své jízdě provádí triky podle vlastního uvážení, jak z názvu freestyle vyplývá,“ vysvětlil Trojan. Sponzoři Kuby Trojana jsou Temple skateshop a firma Peace.

„Moc vděčnej jsem svým rodičům, kteří mě v tomto sportu podporují a vozí na závody,“ dodává. Každý, kdo by se chtěl o hradeckých bikerech dozvědět více se může podívat na webové stránky www.bike-jh.wz.cz a nebo se přijít podívat přímo do skateparku.

Lucie Schmiedová