Janino, mám zato, že nepocházíš z Třeboně a ani z jižních Čech?
Ne, nepocházím, můj rodný domov je v krásné malebné vesničce se starobylým hradem ve středních Čechách. Jmenuje se Křivoklát. Krásná to vesnička, ale v dnešní době je těžké v ní žít. Myslím to z důvodu své profese, kterou bych zde bohužel nemohla vykonávat.

Dostáváme se k tvé profesi. Co ty, optika a Třeboň? Jak to vše bylo?
Na tuto otázku musím odpovědět zeširoka. Svou profesi jsem začala vykonávat ve středních Čechách, ale vzhledem k tomu, že můj manžel je rodilý Třeboňák, je hned všem jasné, jak jsem se tu ocitla. Časté návštěvy Třeboně a lehké náznaky mého muže typu: „…a jak je tu krásně, že…“ mě jednoho dne dovedly do nádherné uličky jménem Rožmberská. Nějaká síla mě stále přitahovala k prázdným prodejním prostorům nacházejícím se za mnou.
Rozhodnutí přišlo i s celkovou představou optiky do pár vteřin. Manžel s údivem poslouchal mou smršť argumentů jak a co, kdy a proč. A za čtyři měsíce jsme otevřeli Rožmberskou optiku a z nás se stali Třeboňští obyvatelé.

S tebou se asi člověk moc nenudí? Nemáš zálibu v adrenalinových sportech?
No, nuda to rozhodně nebyla, ale zabily se dvě mouchy jednou ranou. Manžel je zase doma v Třeboni a mně se splnil můj sen o obchodu s oční optikou. Jsme tu oba moc a moc šťastní. A sporty? Jako koníček spíše ty pohodové. Jako je jízda na kole, squash a dobré víno.

Nedávno se vám narodila dcera, jak se dá podnikání spojit s mateřskou dovolenou?
Miminko je to nejkrásnější, co nás v životě mohlo ještě potkat. Příjemná starost o naše první dítě se s podnikáním moc spojit nedá. Jelikož partner je také z profese a je to dříč, tak mám úlohu poněkud usnadněnou. Mnoho věcí se také dá stihnout po večerech, a také když hlídá babička (smích).

Co tě vedlo k tomu otevřít více optik a ještě v této době?
Jedna optika je splněný sen. Další optika je jen sběrnička a poslední jsme plánovali zhruba za rok, kdy nám byly nabídnuté krásné prostory na předměstí Třeboně v novostavbě rodiny Lébrů. Ovlivnilo nás mnoho kladných faktorů jako třeba: V Třeboni jediný bezbariérový přístup do obchodu a do ordinace, kde nabízíme měření zraku. Dále příjezd a parkování přímo před obchodem. Přestěhování všech úřadů do nedalekých prostor bývalých kasáren. Možnost vytvoření většího výběru zboží a služeb a podobně. Pokud bych měla přemýšlet, ve které době by byla ta správná chvíle? Tím se neřídím, asi bych ještě dnes seděla v podhradí mé rodné vesničky. Pokud má člověk chuť pracovat a chce docílit svého, musí to prostě risknout.

Co máš na Třeboni a vůbec na jižních Čechách nejraději?
Třeboň je prostě úžasná, a to nejen svým vzhledem, ale i celoročními kulturními akcemi. Jen ten zrušený AniFest je tak trochu šlápnutí vedle! Že by podpora živnostníků… Ale jinak, všude rovinka na kola a těch malebných hospůdek. O houbaření ani nemluvím, co jiného si přát. Třeboň a jižní Čechy jsou pro mě oáza klidu a pohody.

Naprosto tě chápu, mám stejný pocit. A ke konci, jaké máte ještě plány na tento rok?
Jé, tak to je ve hvězdách. Rok je teprve před námi. Jen snad na červen jsme pozvali naše zaměstnance na pár dnů na rafty. Tak na to se opravdu moc a moc těšíme. Vltavu jezdíme každý rok a letos jsme to pojali takto.

Janino a nebudete někoho přijímat? Na rafty bych také moc ráda jela.
Ne ne ne, myslím, že pět zaměstnanců je opravdu dostačujících. Ale pokud někdo nepřijme pozvání, budeš jako náhradník. Platí?

Tak platí.

Majitelka očních optik Jana Duchková se bude příště ptát Josefa Müllera, hudebníka a majitele třeboňské vinotéky.
Dana Jelínková se ptá Jany Duchkové.