„V současné době máme na veřejně prospěšné práce zaměstnané čtyři pracovníky, kteří mají smlouvy od loňského roku až do letošního května. Od 1. dubna nastoupí další tři, se kterými uzavřeme smlouvu na půl roku,“ vysvětlil tajemník Městského úřadu v Nové Bystřici Rudolf Hubinger.

Podle jeho slov pomáhali uvedení pracovníci přes zimu zejména s odklízením sněhu a nyní je čeká jarní úklid města. Mezi pracemi, které budou vykonávat, jsou také například úpravy cyklostezek a později i veřejné zeleně. Podobně budou také letos pracovat tři lidé v Cizkrajově, jejichž pracovní místa budou plně financována z fondů Evropské unie.

„Spolupráci se starosty a jejich přístup ke zřízení veřejně prospěšných prací hodnotíme kladně. I když se jedná o pracovní smlouvy na dobu určitou, a to nejvýše na jeden rok, často se stává, že když se někdo osvědčí, zaměstná jej město na stálý úvazek v některé z městských společností,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Dále sdělila, že pracovní místa jsou zřizována podle podaných žádostí obcí, některé už od března a další od dubna. Veřejně prospěšné práce jsou zejména příležitostí pro lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce a ve hmotné nouzi, kteří žádají o sociální dávky na úřadech. Práce jsou podle Zemanové většinou lehčího charakteru, takže je mohou vykonávat také lidé se zdravotním omezením.