Naopak patří k několika málo regionům, kde cena za jeden litr Naturalu prolomila pomyslnou třicetikorunovou hranici. Za 29,90 si tak mohou natankovat řidiči přímo v Jindřichově Hradci, což na jejich tvářích vyloudilo spokojený úsměv.
„Neřekl bych, že teď začnu více jezdit. Auto zkrátka potřebuji a kilometry nijak moc nehlídám, ale to, že zaplatím méně, je rozhodně příjemnější," poznamenal živnostník Martin Hošek, kterého jsme zastihli ve frontě před čerpací stanicí ve Vídeňské ulici v Jindřichově Hradci.
To mladá maminka Věra Hamerníková byla potěšená více. „Jsem na mateřské a benzín už byl drahý opravdu neúměrně, takže třeba po městě se snažím co nejvíce chodit pěšky. Že je teď benzín levnější, je paráda, nebudeme se muset tolik omezovat. Zlevnění navíc vyšlo po manželově výplatě, takže si po dlouhé době dáme plnou nádrž," neskrývala své nadšení.
Levnějších pohonných hmot se však zatím nedočkali všude a i v rámci Jindřichohradecka jsou v cenách propastné rozdíly. Jen pouhých třicet pět kilometrů od Jindřichova Hradce – v Dačicích, zaplatí řidiči za litr o více než pět korun více, což na plné nádrži představuje rozdíl zhruba 250 korun. Přesto na většině míst ceny rapidně klesly, jak lze vidět z přehledné cenové mapy okresu.
Lze navíc předpokládat, že tento trend bude trvat i nadále a v příštích týdnech a měsících se můžeme dočkat dalšího zlevnění.
Příčinou je podle expertů zejména neúměrně vysoká cena ropy v posledních pěti letech, za níž se na světových trzích dlouhodobě platilo přes sto dolarů za barel. Jen pro srovnání v současnosti je to asi šedesát dolarů.
To mělo za následek, že většina drobných spotřebitelů a rodin se naučila s pohonnými látkami daleko více šetřit a firmy začaly přecházet na alternativní paliva, jako je zemní plyn a ethanol.
Následkem toho přestala být po ropných palivech tak vysoká poptávka jako dříve a začaly se hromadit přebytky. Pokles cen je důsledkem tohoto vývoje.
Dá se tedy předpokládat, že v dohledné době bude benzín a nafta daleko lacinější i u těch čerpacích stanic, kde se snižováním cen prozatím váhají.