• Z osmnácti obcí na Jindřichohradecku, kde se volilo v rámci jihlavského obvodu, jen v šesti zvítězil staronový senátor Miloš Vystrčil, v ostatních dvanácti by jako nového senátora raději viděli Michala Stehlíka. Například ale v Županovicích zvítězil Miloš Vystrčil poměrem 9:0. Volební účast v této obci činila 16,36 procenta. Nejnižší účast zaregistrovali v Dešné, kde v druhém kole hlasovalo pouze 4,02 procenta voličů. Naopak největší zájem o volby projevili lidé v Dobrohošti. V prvním kole jich tady volilo 65 procent, ve druhém 47,5 procenta.
 • Hlasy jsou sečteny, v jihlavském volebním obvodu, kam spadá i část Jindřichohradecka, obhájil senátorské křeslo Miloš Vystrčil, který získal přízeň 53,37 procenta voličů. Udržel si tak vedení před Michalem Stehlíkm.
 • Je čtrnáct hodin a volební místnosti se zavírají, začíná sčítání hlasů.
 • Ve Starém Městě pod Landštejnem volilo zatím 32 lidí včetně Ivany Holbové, která k volbám chodí pravidelně. "V komunálních vybírám podle toho, že ty lidi znám. V ostatních podle toho, jak se mi daný člověk jeví,jak se chová," říká.
 • Krátce před uzavřením volebních místností odvolilo ve Starém Hobzí přibližně 9,5 procenta voličů."Měli jsme málo i při předchozích senátních volbách a už ani nikoho nečekáme," uvedla předsedkyně komise Štěpánka Suchá.
 • Největší počet obcí, kde se právě volí v senátních volbách, spadá na Jindřichohradecku pod Dačice. Podle informací vedoucí odboru vnitřních věcí Romany Maříkové je zatím vše v pořádku. "O žádných komplikacích nevíme. Někde se možná podaří překonat i pětadvacet procent volební účasti, ráno totiž některá místa měla i přes dvacet procent odvoleno. Jinde ale nemají ani deset," informovala.
 • Žádné výtržnosti a naopak bezproblémové pokračování senátních voleb hlásí z Peče, kde zatím účast dosáhla 11,33 procenta. "Volilo zatím 40 lidí, což je asi třetina účasti z prvního kola," uvedla předsedkyně tamní komise Dana Syrovátková. "Já chodím pravidelně ke každým volbám a myslím, že by měli chodit všichni. Když nechodí, pak si mohou stěžovat leda tak sami na sebe," míní.
 • Téměř stejnou volební účast jako ve druhém kole senátních voleb před šesti lety, zaznamenali v Kostelním Vydří letos již v prvním kole. K urnám tady minulý týden přišlo 36,81 procenta voličů. Podle předsedy tamní volební komise Jana Karáska zatím ve druhém kole odvolilo 29 voličů ze 144. "Počítám, že ještě někdo přijde, tak kolem deseti snad ano. Mohli bychom se dostat na nějakých třicet procent," doufá, ale zároveň dodává, že někteří, kteří v minulosti k volbám chodili pravidelně, letos nepřišli. "Nevím, čím to je," dodal.
 • Světlou výjimkou druhého kola senátních voleb jsou zatím Hříšice. "Vše jde bez problému. Máme 255 voličů v seznamu a odvolilo zatím 64 lidí. To je, myslím, docela dost. Tady jsou voliči zodpovědní," pochválila své spoluobčany zapisovatelka komise Šárka Pykalová. Sama volí také pravidelně. "Já chodím, nevynechávám. Lidé by k volbách chodit měli. Pak jen nadávají, ale co je to platné, když nevolí," zmínila.
 • Problémy u voleb nejsou ani v Horní Slatině, kde již odvolilo dvacet občanů ze 118. "Senát je vždycky horší, ale myslím, že se dostaneme tak na pětadvacet procent," míní předseda volební komise Jindřich Zeman.
 • Dvacetiprocentní hranici volební účasti již překonali v pátém dačickém okrsku. "Fronty se netvoří, ale lidé chodí v podstatě pořád, vždy tak po dvou, pak je třeba pauza, potom další," popsala zapisovatelka Martina Bénová s tím, že již v pátek večer zde měli sedmnáctiprocentní účast.
 • Výběr senátora neláká ani obyvatele Cizkrajova. Z 456 voličů zatím k urnám nepřišlo ani deset procent. "Je to slabé. Lidé nemají o tuhle senátní nebo i krajskou politiku takový zájem. Jen o tu komunální, tam ty lidi znají, ale senátory ne," míní předseda cizkrajovské komise Jiří Ležák.
 • V Županovicích, kde volební účast nepatřívá k těm nejvyšším, volilo v prvním kole senátních voleb 29,09 procent, tedy 16 občanů. V kole druhém zatím vhodilo volební lístky do urny pouhých pět lidí. "Je to slabé, ale doufejme, že ještě někdo přijde. Ještě je na to čas," říká zapisovatelka tamní komise Sylva Voříšková. Před šesti lety tady byla v prvním kole účast mnohem vyšší, a to 55,32 procenta, nicméně ve druhém kole tehdy dorazilo jen 10,64 procenta voličů.
 • Volební místnosti se po pátku, kdy voličů přišlo jen malé množství, opět otevírají. Volit nového senátora mohou lidé v jihlavském obvodu dnes do 14 hodin.
 • Báňovice, Budeč, Budíškovice, Červený Hrádek, Cizkrajov, Dačice, Dešná, Dobrohošť, Horní Slatina, Hříšice, Kostelní Vydří, Peč, Písečné, Slavonice, Staré Hobzí, Staré Město pod Landštejnem, Třebětice, Županovice. V těchto osmnácti obcích vybíraji nového senátora. Stane se jím buď Michal Stehlík nebo Miloš Vystrčil.

Petra Lejtnarová