Ta bývá zpravidla čtyři roky, takže je zřejmě nutná výměna. Odborníci ale radí, projít jednotlivé komponenty a zbytečně nekupovat celou novou autolékárnu.

Ředitelka jindřichohradeckého oblastního spolku Českého červeného kříže Lenka Kalábová vysvětluje, že postupně může upadat sterilita obvazového materiálu. „Další problém může nastat u rukavic, které časem mohou zpuchřet. Tady se vždycky vyplatí mít v lékárničce víc párů, protože se mohou protrhnout a podobně. Hlavně by se rukavice po použití, byť nejsou nijak viditelně špinavé, neměly vracet zpět do lékárničky. Tak mohou celý její obsah znehodnotit," upozorňuje Lenka Kalábová.

Policisté se při silničních kontrolách zaměřují na povinnou výbavu vozidla jako celku, ale podle zástupce vedoucího jindřichohradecké služby dopravní policie Milana Urbance cíleně expirační lhůty obsahu nesledují. „Spíš jdeme cestou osvěty, kdy ve spolupráci s Českým červeným křížem několikrát do roka děláme dopravně bezpečnostní akci zaměřenou na kontrolu lékárniček spojenou s ukázkami poskytování první pomoci," říká Milan Urbanec.

Policejní mluvčí Hana Millerová ujišťuje, že podobné akce se uskuteční i letos. „Zatím čekáme na příznivější počasí, ale řidiči si budou moci vyzkoušet na figuríně resuscitaci, dozvědí se, jak se zachovat při nehodě a podobně," uvedla Hana Millerová.