Jak uvedl meteorolog Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, přes střední Evropu k východu přechází rozhraní studené a teplé fronty. "Večer bude převážně zataženo, na většině území Jihočeského kraje občasný déšť, ve vyšších polohách smíšené až sněhové přeháňky," předpověděl na středu večer s tím, že noční teploty se budou pohybovat od 3 až po 0 °C.

"Vát bude čerstvý západní až jihozápadní vítr o intenzitě 5 až 10 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 20 metrů za sekundu, k ránu by však měl částečně slábnout," dodal Slavík.

Ve středu bude potom počasí kopírovat to úterní. Opět má být zataženo až oblačno. "Z počátku na většině území, během dne místy občasný déšť nebo přeháňky. V polohách nad 800 metrů, postupně nad 1000 metrů nad mořem srážky smíšené nebo sněhové," upřesnil s tím, že středeční denní hodnoty na teploměru ukážou 5 až 8 °C, na horách 1 až 4 °C.

První sněhová nadílka a první adventní neděle v Rožmberku nad Vltavou.
Šumavské podhůří zasypal sníh. Podívejte se, jak to sluší Rožmberku

Výstraha silného větru, závějí, větší sněhové pokrývky a tvorby sněhových jazyků nadále platí i pro úterní noc a středeční ráno především pro Prachaticko, Vimpersko a Českokrumlovsko.

Upřesněná výstraha na závěje, novou sněhovou pokrývku, sněhové jazyky a silný vítr. Sledujte váš region v interaktivní mapě zde: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.htmlUpřesněná výstraha na závěje, novou sněhovou pokrývku, sněhové jazyky a silný vítr. Sledujte váš region v interaktivní mapě. Klikněte na mapku.Zdroj: Archiv CHMI ČR

Aktuální nehodovost na jihu Čech:

U Nové Bystřice na ledovce havaroval traktor. Nehoda se stala na špatně sjízdné silnici 1511 v 17.15 hodin, ovlivňuje jeden jízdní pruh asi do 18.15 hodin.

Ve stejné době došlo ke srážce automobilu se zvěří u obce Hrdějovice na Českobudějovicku, na místě události na komunikaci 10576 je už i policie. Kolize opět ovlivňuje jeden směr provozu a omezení potrvá pravděpodobně do 18.15 minut.

K další nehodě došlo na silnici 143 u obce Chroboly v okrese Prachatice pět minut po 17. hodině. Na místo vyjeli všechny složky záchranného systému, havaroval osobní vůz, událost ovlivňuje jeden jízdní pruh asi do 18.05 hodin.

Na Písecku u obce Smetanova Lhota se na silnici 121 střetla dvě osobní vozidla v 17.05 hodin, na místě vyšetřují policisté, mimořádná událost má vliv taktéž na jeden směr provozu komunikace cca do 18.05 hodin.

Ve 14.30 havarovalo také osobní vozidlo u obce Chyšky na silnici 105 v okresu Písek. Zde opět vyšetřuje policie, ovlivněn jeden pruh komunikace asi do 18.30 hodin.