Nepomohlo ani zjištění, že společnost nevyplatila zaměstnancům nemocnice mzdy za leden. Jejich vyplacení neoficiálně podmiňovala přijetím dokumentu. Firma tak zřejmě bude nemocnici dál spravovat a o dalším řešení sporu mezi oběma stranami bude muset rozhodnout soud.

„Čekali jsme, že to schválí. Je třeba zaplatit a dát tak šanci kraji,“ shodli se zklamaně po hlasování manželé Marie a Vlastimil Břečkovi z Dačic, kteří se na jednání přišli podívat. Naráželi tak na obsah předloženého dokumentu.

Podle něj mělo město zaplatit naráz 8,4 milionu korun za investice do operačních sálů, dále přes milion korun za drobný majetek a za 700 tisíc korun odkoupit zásoby z lékárny. Ty by radnice odkoupila pouze v případě, že by se na tom dohodla s vedením Jihočeského kraje.

Dohoda

Město se také mělo zavázat k prominutí dluhu za energie a nájemné, které PP Hospitals od prosince dluží. Jde asi o částku přes dva miliony korun.

Naproti tomu se společnost měla zavázat, že se vzdá odvolání proti rozsudku okresního soudu a nebude v budoucnu uplatňovat další požadavky. Po tomto vypořádání by mohl do nemocnice vstoupit Jihočeský kraj, neboť vyřešení vztahů mezi oběma stranami si klade jako podmínku pro převzetí nemocnice.

Své rozčarování nad rozhodnutím neskrývala ani bývalá zdravotnice Alena Kroupová, která léta pracovala v dačické porodnici. Osud nemocnice jí leží na srdci, a tak se byla na zastupitelstvu podívat během dvou týdnu už podruhé. „Nemám slov. Myslím, že to byl solidní návrh, jak se jich zbavit. Zase se promarnila další šance, bohužel se za ničím dneska nevidí lidi,“ řekla Deníku.

Bez výplaty

Rozhodování zastupitelů ovlivnilo zjištění, že zaměstnanci nemocnice ještě nemají lednové výplaty. To potvrdil i ředitel nemocnice Leoš Dostál: „Byla za mnou delegace zaměstnanců a řekla mi, že nemají na svých účtech lednové výplaty. Moje informace z vedení společnosti je taková, že existuje spojitost mezi dohodou a výplatou mezd.“

Ze zaměstnanců se stali rukojmí. Na to poté začali poukazovat někteří zastupitelé. Debata se ale stočila k vzájemnému osočování z toho, kdo za současný stav zdravotní péče ve městě nad Dyjí nese zodpovědnost.

„Musíme rozhodnout o budoucnosti nemocnice, ne hledat v minulosti,“ vyzval přítomné zastupitel Pavel Kamír.

Opoziční zastupitel Milan Točík ale oponoval tím, že budoucnost nemocnice stojí na dohodě, která je ale špatná. Okamžité vyplacení celé částky považuje za velký ústupek. Podle původní smlouvy mezi městem a firmou z roku 2005 totiž má radnice na splacení investic deset let.

Hlasování o dohodě následně ukázalo, že koalice a opozice se neshodne. Deset zastupitelů ruku pro narovnání zvedlo, naopak opozice se hlasování zdržela.

Řešení, co dál s dačickou nemocnicí, se tedy opět oddálilo a termín převzetí špitálu krajem k 1. dubnu je ohrožený.

Vývoj celé kauzy Nemocnice Dačice je k dispozici na webových stránkách Deníku. Čtenáři tady mají možnost hlasovat v anketě, co dál se zdejším špitálem.

Do redakce jindřichohradeckého deníku přicházejí příspěvky od čtenářů, další se objevují v diskusi na webu. V sobotním vydání Jindřichohradeckého deníku přineseme nejzajímavější názory a reakce.

najdete v souvisejících článcích.

Zapojte se do diskuse, napiště nám svůj názor na reporter.jindrichohradecky@denik.cz, hlasujte v anketě.

ON-LINE přenos z jednání zde.