Nejvíce hlasů získalo hnutí AN0 2011, které má v zastupitelstvu pět mandátů. Stejný počet křesel získali i druzí Nezávislí pro Hradec. Třetí uskupení Hradec srdcem a rozumem má čtyři křesla. Čtvrtá ODS, pátí STAN a šestí Společně s Piráty mají shodně po třech mandátech a po dvou má sedmá SPD i osmí SNK ED.

Jednání o složení nové koalice začala už bezprostředně po volbách. Podle očekávání ale dohoda nebude jednoduchá. „Jednali jsme celou neděli v rámci naší strany, poté jsme se sešli se zástupci Nezávislých pro Hradec, ODS a SNK ED. Vzájemně jsme si řekli své představy o složení radnice a opět se rozešli s tím, že proběhnou další kola jednání,“ nastínila lídryně ANO Magda Blížilová. Vzhledem k vítězství ve volbách strana počítá i s obsazením postu starosty. Konkrétní jméno ale ještě nepadlo.

Dačická radnice. Ilustrační foto.
Volby v Dačicích přinesly překvapivého vítěze, starosta skončil až druhý

Průlom v jednáních zatím nenastal ani u Nezávislých pro Hradec, kteří ve volbách skončili druzí. „Máme za sebou už čtyři konzultace. Chceme oslovit většinu stran, abychom zjistili, za jakých podmínek by byli připravení a ochotní s námi spolupracovat. Podle výsledků voleb budou muset dát dohromady koalici minimálně čtyři strany,“ popsal povolební vyjednávání strany lídr Stanislav Mrvka.

Situace tak bude stejně složitá jako při posledních komunálních volbách v roce 2018. Dohodu o koaliční spolupráci tehdy uzavřela šestice stran až měsíc po volbách.