Velikonoční procházka vyvolala otázku, na níž Deník hledal odpověď.

V emailu napsala: „Hlavou mi probleskla myšlenka, co kdyby tohle objevilo nějaké malé dítě a píchlo se o jehly? Přemýšlela jsem, co s tím udělám, ale nakonec jsem nechala vše tak, jak to bylo. Nechtěla jsem jehly přemístit do příkopu, abych nenastražila další past a nezpůsobila tak poranění třeba nějakého zvířete. Zajímalo by mne, jak se tato situace řeší.“

Deník proto oslovil pracovníka jindřichohradeckého protidrogového P.Centra Milana Týmala, s nímž jsme se společně vypravili na místo. „Jedná se evidentně o místo náhodné, nikoliv o nějaké doupě,“ uvedl a dodal, že s podobným nálezem se člověk dnes může setkat prakticky kdekoliv.

„Protože se může jednat o kontaminované jehly, kdy hrozí riziko nákazy žloutenkou typu B a C, případně i AIDS, je při manipulaci nutná opatrnost. Nejlépe je použít rukavice nebo pinzetu a vše uložit a uzavřít do PET–lahve,“ vysvětloval při ukládání materiálu do speciálního kontejneru.
Sběrem podobných nálezů v terénu se P.Centrum, které funguje pod občanským sdružením Meta, nezabývá, věnuje se hlavně práci s lidmi závislými a jejich rodinami.

„Pokud někdo materiál přinese, dodáme ho k likvidaci. Naše klienty se snažíme motivovat k tomu, aby použité jehly nosili k výměně k nám, aby nedocházelo k podobným případům jako tady,“ dodal Týmal. Podle jeho slov se počet narkomanů v okrese odhaduje na 250.

Dalšími místy, kam je možné podobný materiál donést k likvidaci, jsou lékárny. Naopak se nelze obrátit na hygienickou stanici, která již podobný materiál nebere.