Pokud se diváci domnívali, že uslyší poučnou pohádku, kde dobro a moudrost vítězí nad zlem a hloupostí, byli tentokráte na omylu.
Místo výchovného představení pro děti zhlédli bravurně zvládnutou ukázku komické komerčně povrchní hry. Tvůrci si zřejmě nekladli za cíl nic víc, než pouhé pobavení diváků. Není proto divu, že se malý řečický sál, k prasknutí naplněný rodiči s dětmi, očekávaného výchovného momentu nedočkal.

Pouze smích, smích a zase jenom smích. Zdá se, že se samozvaní ochotníci trefili do vkusu současného diváka, když sáhli po knize Stanislavy Reschové – Ježkovy voči a jiné pohádky. Na motivy prvního příběhu knihy vznikla krátká divadelní hra o dvou dějstvích.

První dějství začalo jako klasická pohádka. Neuplynulo ani deset minut a bylo jasné, o co tvůrcům jde. Pobaveným divákům byl naservírován desetiminutový blok reklam všeho druhu. Jeden slogan střídal druhý. Na své si přišli všichni. Dealeři nabídli vedle mýdla, kloktadla a koktadla i čisticí prostředky, módní oblečení, čerstvou zeleninu a svěží švestky pro vegany i opečenou klobásu pro masožravce. Zkrátka hotová bramboračka. Velkou část reklamního času spolkla firma Bořek stavitel s.r.o., pravděpodobně hlavní sponzor nedělního odpoledne.

Zaskočený divák se ani nestačil vzpamatovat a již se rozeběhlo druhé dějství, ve kterém jsme byli svědky neuvěřitelných vztahových zvratů mezi hlavními protagonisty, kulinářských extravagancí a meteorologických jevů. Vrcholem příběhu, založeného na slovních hříčkách, bylo neuvážené přání. V pohádkách se přání běžně plní. To přece ví každé malé dítě! Přání se splnilo a uzemnilo nejenom děti, ale i nejotrlejší diváky. Závěrečná píseň morální zkázu završila.

Potlesk nebral konce, ochotníci se ochotně poděkovali a pak už návštěvníky čekalo drobné občerstvení. Podávaly se mimo jiné ježkovy voči, kyselé rybičky, žížaly i housenky.

Laskaví milovníci knih snad dají za pravdu skupince řečických nadšenců, že vzbuzovat zájem o knihu je dovoleno i podobně pokleslým způsobem. Tak zase někdy na viděnou u pohádkového příběhu v Řečici… (rk)