Znalost cizího jazyka se hodí jak na dovolené, tak i v zaměstnání

„Opravdu je o ni velký zájem, na druhém místě je to němčina, ale máme i poměrně dost zájemců o španělštinu a francouzštinu, méně pak o ruštinu,“ říká majitelka jindřichohradecké jazykové školy Pavlína Dvořáková.
Totéž potvrzuje i lektorka jazykových kurzů v Třeboni Dagmar Dlouhá: „Jednoznačně angličtina, letos otvíráme deset kurzů. Jeden pro začátečníky a ostatní jsou většinou pokračovatelé z loňska.“
Kromě běžných lidí, kteří studují jazyk ze zájmu či proto, aby se domluvili na dovolené, stále více přibývá zájemců z řad rodičů, kteří chtějí, aby se jejich ratolesti začaly učit, co nejdříve.
„V loni jsme poprvé začali s angličtinou s klokánkem pro děti a chodilo jich deset. Teď už jsme otevřeli kurzy dva,“ uvedla Dvořáková.
Kromě toho si stále více firmy uvědomují důležitost jazykového vybavení svých zaměstnanců a kurzy jim platí.
„Chodila jsem několik let na angličtinu a na konci kurzu jsme museli udělat test, jehož výsledek se posílal na vedení společnosti, aby nám to firma proplatila,“ řekla vedoucí střediska jedné jindřichohradecké geodetické firmy Zuzana Mikulová z Polesí.
Podle Pavlíny Dvořákové je ale důležité, jak firmy svoje zaměstnance motivují. Ti, kdo chodí povinně z donucení, často zanedbávají domácí přípravu. „Je to ale individuální, někdo to naopak bere jako dobrou příležitost na sobě pracovat a něco nového se naučit,“ dodala.