Sladkosti ve školních bufetech se snaží vedení omezovat na minimum

„Občas se provozovatelé snaží nám něco nabídnout, ale u nás na to nemáme prostor. Pokud by se takový automat postavil do chodby, tak by tam bylo málo místa na průchod. Navíc by se to asi nelíbilo ani hasičům,“ říká zástupce ředitelky na Základní škole Sokolská v Třeboni Ivan Rokos.
Sehnat automaty není prý podle ředitelů škol těžké, nápoje z nich jsou však často předražené, a tak o ně není příliš velký zájem. Vzdělávací zařízení proto raději sázejí na bufety, které mohou školákům nabídnout svačiny i pití. Ne všude však prodejci vydrží.
„V současné době tady nemáme nic. Před nějakou dobou nám vypověděl smlouvu jeden prodejce, který nabízel drobné sladké a slané pečivo. Pravděpodobně se mu to nevyplácelo,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Janderově ulici v J. Hradci Jiří Vodáček. V současné době hledají prodejce, který by drobné občerstvení prodával.
Ve slavonické základní škole dbají především o pitný režim dětí. Ty si buď nosí pití z domova a pro ty, kteří zapomenou, je k dispozici automat či školní bufet. Tam je k dostání dotované mléko. I zde se snaží vyhnout přeslazeným nápojům.
Svůj názor na prodej občerstvení ve škole mají i mnozí rodiče. „Snažím se dítěti dávat hodně zeleniny a vůbec zdravou svačinu. Ale jak mu mám vysvětlit, že mu dvacetikorunu na chipsy nebo colu dát prostě nechci, protože to není pro ně dobré,“ zlobí se maminka, která nechtěla být jmenována.