To se stalo v Jindřichově Hradci na začátku dubna před šesti lety. A právě na první pomoc zaměřenou na záchranu tonoucího se zaměřil kurz pořádaný Českých červeným křížem pro strážníky Městské policie Jindřichův Hradec ve čtvrtek a v sobotu.

Městští strážníci absolvovali v bazénu v Jindřichově Hradci kurz první pomoci

„Bylo zajímavé si vyzkoušet, jaký je například rozdíl pohybovat se ve vodě v plavkách a potom v oblečení,“ říká zástupce vrchního strážníka Petr Brabec.
S tím souhlasí i plavčík z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Vladimír Beránek. Ten kurz v jindřichohradeckém bazénu vedl. Podle jeho slov musí člověk zvážit všechny okolnosti dané situace. Měl by si vždy před skokem do vody svléknout alespoň ty nejtěžší věci. Například bundu, mikinu, kalhoty a boty.
„Lidé si to možná ani neuvědomí, ale je rozdíl plavat i v ponožkách nebo bez nich. Mají v nich totiž stažené prsty a to brání v pohybu,“ vysvětluje zdánlivou banalitu Beránek.

Teorie i praxe

Celkem osmnáct strážníků absolvovalo při dvouhodinovém školení jak teoretickou část, tak i praktické ukázky s nácvikem.
Ve dvojicích si tak zkoušeli například pomoc unavenému plavci nebo i házení lana s míčem zachraňovanému. „Naučili jsme se tonoucího táhnout nebo i uvolňovací chvaty pro případ, kdyby nás dotyčný držel moc pevně nebo i táhl ke dnu,“ doplnil Brabec.
Ve vodě mohou na plavce čekat různé nástrahy, a i na ty je potřeba se připravit. Jinak se chová voda v rybníce a jiné je to v řece. Na úskalí vírů a peřejí kurz také pamatoval.

Námi oslovení strážníci se shodli na tom, že pro ně byly hodiny strávené v bazénu přínosem.
„Kurz byl dobrý. Něco nového jsme se naučili a zkusili jsme si to. I když situace tenkrát na mostě byla trochu jiná,“ dodala strážník Rostislav Věrný.