Cílem návštěvy bylo natočení části dokumentu o bitvě nad Jindřichohradeckem, ke které došlo v rámci tzv. války o pohonné hmoty mezi aviatiky 15. americké letecké armády a stíhači německé Luftwaffe. Ve čtvrtek 24. srpna 1944 po poledni byly sestřeleny celkem čtyři americké B-24 Liberátory u Vlčic, Lomů, Číměře a pravděpodobně nad Krvavým rybníkem. Protivník za to zaplatil ztrátou téměř dvaceti strojů typu Messerschmitt Me-109 G-6 a Focke Wulf 190 A-8.
Natáčení probíhalo ve dnech 22. až 25. srpna. Zúčastnil se ho ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal a Vladislav Burian, za místní 153. záchranný prapor Dan Branda a Petr Pokovba. V den oslav 63. výročí bitvy, v pátek 24. srpna, štáb mapoval pietní akt na hřbitově sv. Ondřeje u Strmilova a posléze v Číměři, v sobotu 25. srpna se zúčastnil celodenního „XIV. setkání čs. válečných letců v J. Hradci“. Na všech těchto akcích předal Bill Humphreys do rukou starostů zdravici letců 15. americké armády adresované J. Hradci, Strmilovu a Číměři. I po návratu do USA zůstal štáb v kontaktu. Vyjádřením prvotních poznatků na pobyt v J. Hradci je dopis od Billa, který přišel 28. srpna.

Znění dopisu

„Milý Vladislave a ostatní přátelé. A tak jsme podnikli cestu zpět do US k našim běžným povinnostem. Už nám však chybí čas strávený s Vámi. Řeknu čestně, že během našeho putování za příběhy z 2. světové války jsme toho procestovali mnoho, ale nikdy jsme nebyli tak zasaženi laskavostí, zasvěcením a srdečností, která nás prostupovala po celý pobyt u Vás. Než jsme opustili vlakové nádraží, řekl jsem Petru Pokovbovi, že to bude chvíli trvat, než si urovnám všechny ty krásné pocity z času s Vámi všemi prožitého. Pokaždé se naše natáčení zdálo neostré, ale s tím, co jsme pořídili s Vaší pomocí, se vše zaostří! Ještě jednou chci všem moc poděkovat za veškerou podporu, kterou jste nám poskytli. Už se těšíme na návrat do J. Hradce a jeho okolí v nedaleké budoucnosti. Vladislave, prosím, pozdravuj každého, koho jsme potkali. Byl to úžasný zážitek s báječnými lidmi! Díky, že se to stalo! Za všechny zdraví Bill Humphreys.“
Dokument o leteckém střetnutí nad Jindřichohradeckem bude mít v USA premiéru u příležitosti 65. výročí bitvy v roce 2009, v České republice je přislíbena na stejné datum 24. srpna, a to přímo v J. Hradci! Protože se u nás štábu BBT velice líbilo, rozhodl se Bill připravit reportáž o našem regionu a tu nabídnout televizním společnostem. Díky tomu se tak Američané budou moci seznámit s historickým městem nad Vajgarem i s jeho malebným okolím.

Klub historie letectví Jindřichův Hradec