V rozhodování o dalším vzdělávání pomáhají dětem kromě rodičů i učitelé

To, že se zástupci škol snaží nabídnout to nejlepší, bylo patrné. Dětí je málo a středních škol a učilišť nepřeberné množství. Je tedy jasné, že jejich budoucnost závisí i na množství studentů.

„Chceme na truhláře. Původně jsme chtěli do Černovic, ale prý to tam není dobré, takže to budou Dačice,“ říká i za svého spolužáka Tomáše Havlíka Lukáš Novotný ze Základní školy v Č. Rudolci.

I další oslovení už mají zřejmě jasno, na kterou střední školu či učiliště podají přihlášku. Vesměs se rozhodli sami či po konzultaci se svými rodiči. Těm nerozhodnutým může pomoci právě prezentace škol, kde se mohou setkat i se současnými studenty a pohovořit s nimi o daném oboru.
„Podobné prezentace a dny otevřených dveří dětem a rodičům určitě doporučuji. Mají možnost si udělat představu, jak to ve škole vypadá a hovořit i se současnými studenty,“ míní výchovná poradkyně na Základní škole v Č. Rudolci Naděžda Teclová.

Najdou se tu však i tací, kteří o své budoucnosti nemají tak úplně jasno, a proto budou podle svých slov volit cestu nejmenšího odporu a zkusí podat přihlášku na některé gymnázium. Budou tak mít další čtyři roky na rozhodnutí, jaké povolání si v budoucnu zvolí.