Vybírá se na ledacos, ale ne ke každé sbírce mají lidé důvěru

„Od rána nám přispělo asi 60 lidí, ale někteří nám nadávají, že si za to postižení AIDS mohou sami,“ hlásila v pondělí dopoledne dobrovolnice Kristýna Dvořáková, která společně s Lucií Matouškovou vybírala v centru Jindřichova Hradce dvacetikorunový příspěvek na podporu lidí nakažených virem HIV.
Přestože dívky vybírají peníze do zapečetěné taštičky a mají průkaz opravňující příspěvky vybírat, někteří lidé jim podle jejich slov nevěří, že jdou peníze tam, kam mají.

Zdá se, že lidé lépe vnímají projekty, které se bezprostředně týkají jejich okolí.
Například víkendová akce chráněné dílny a chráněného bydlení na statku v Plasné, kde se konal kromě kulturního programu i trh s výrobky ze zdejší dílny, se setkal mezi veřejností s velkým úspěchem i počtem návštěvníků.

Charitě chybí koledníci

Výrobky z chráněné dílny sdružení Okna v Jindřichově Hradci prodávají i nyní například na vánoční výstavě na Baráčnické rychtě, kterou pořádá svaz žen.
„Je úžasné, co dokáží ti lidé i přes svůj handicap vyrobit,“ míní Jiřina Novotná, která pomáhala výstavu chystat. Jindřichohradecká charita pak žádnou předvánoční sbírku nepořádá a podle slov její ředitelky Ivany Vlasákové se nezdá, že by lidé před svátky více přispívali.
„Připravujeme se spíš až na tradiční lednovou Tříkrálovou sbírku a na tu stále ještě hledáme další koledníky,“ uvedla Ivana Vlasáková.