Nepříjemné pocity, bolesti kloubů, teploty, pocení a volba, zda přechodit či nikoliv. Od Nového roku navíc vážení skutečnosti, zdy být doma tři dny jen tak zadarmo.

Na otázky ohledně prevence a léčení chřipky a nachlazení odpovídal praktický lékař pro dospělé Petr Vlček.

Jak rozeznáme pouhé nachlazení od opravdové virové chřipky?

Petr Vlček

Chřipka přichází rychle. Ráno je vám dobře, v poledne hůř a večer máte vysokou teplotu. Při chřipce se teplota zvedá až k 39 stupňům a bolí vás hlava. Naopak nachlazení nastupuje postupně i několik dní. Teplota není tak vysoká a cítíte se malátní.

Co člověku hrozí, pokud chřipku neléčí a přechodí ji?
Záleží to na věku a zdravotním stavu pacienta. Neléčená chřipka ale může vyústit až v zápal plic, onemocnění kloubů, ledvin a jiné vážné choroby. Chřipka by se neměla rozhodně podceňovat. Čím starší a nemocnější člověk, tím samozřejmě větší riziko, že přechozenou chřipku nezvládne bez následných potíží.

Jak se máme nejlépe zachovat, když cítíme, že na nás něco takzvaně leze?
Samozřejmě, pokud máme horečku, vzít si léky na snížení teploty, popřípadně antibiotika od lékaře. Jíst hodně vitamínů a snad nejdůležitější je klid na lůžku, kde se musíme snažit zůstat v teple a pít hodně tekutin, hlavně teplých nápojů.

Kdy chřipku vyléčíme sami a kdy máme raději navštívit lékaře?
Záleží na osobní statečnosti a pracovním zařazení. Někdo jde k lékaři i s banální rýmou, jiný i ve vysokých horečkách chodí do práce. Zpravidla platí, že pokud chřipku nevyléčíme sami doma do několika dnů a teplota neklesá, je určitě dobré navštívit lékaře. Bohužel ale platí známá věta, že léčená viróza trvá týden a neléčená sedm dní.

Čemu se máme naopak, pokud máme chřipku, vyvarovat, co nedělat?
Je to přesný opak toho co dělat. Zkrátka bychom se neměli věnovat nějakým zatěžujícím aktivitám a není dobré měnit rychle prostředí s různými teplotami.

Co je tedy nejvhodnější prevencí proti chřipkám a nachlazení?
Je to zdravá životospráva, která je důležitá pro celkový dobrý zdravotní stav člověka. Nejlepší je zdravě jíst, mít dostatek pohybu, nepít alkohol a nekouřit. Já s oblibou říkám, že člověk by se měl pást, aby byl zdravý.

 

Chřipka

V posledním sledovaném týdnu hygienici na Jindřichohradecku zaznamelali v přepočtu na 100 000 obyvatel 1193 osob, které onemocněly akutní respirační chorobou. Oproti předchozímu týdnu to byl nárůst o 4,8 procenta.

Zdroj: Krajský hygienická stanice
Eliška Bučinová