K tomuto kroku se hejtman rozhodl proto, že konečné soudní rozhodnutí o 15ti milionové částce za ztížení společenského uplatnění Filipa Němce padlo před více jak dvěma měsíci, avšak dosud je jasné pouze to, že žalovaná Základní škola Cizkrajov na zaplacení tak vysoké částky nemá. „Osobně se domnívám, že v této mimořádné situaci by se i kraj měl podílet na zaplacení odškodnění postižené rodině, přestože za vzniklou tragedii nenese ze své kompetence žádnou odpovědnost, neboť zřizovatelem školy je obec a metodicky je školství v garanci státu. Na druhé straně však nezbytnou pomoc potřebuje jihočeská rodina, což je pro mě hlavním důvodem, proč jako hejtman kraje nemohu nečinně přihlížet,“ vysvětlil své rozhodnutí aktivně vstoupit do řešení vzniklé situace jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Hejtman již v polovině července vyzval ministryni školství Danu Kuchtovou k účasti na schůzce s přizvanými zástupci ministerstva financí a obce, ta však na jeho dopis nereagovala. Zato ministr financí Miroslav Kalousek předestřel hejtmanovi návrh, aby se o zaplacení 15ti milionové částky rovnoměrně podělilo ministerstvo financí, kraj a obec. „Ochoty ministra Kalouska zapojit se do zaplacení odškodného si cením, avšak třetinový podíl obce by pro ni mohl být likvidační. Domnívám se, že podíl státu by měl být vyšší ve prospěch obce a mělo by se o něj podělit jak ministerstvo financí, tak i ministerstvo školství. S tímto stanoviskem hodlám seznámit ministryni školství Danu Kuchtovou na schůzce, na kterou jsem pozval i zástupce ministerstva financí a obce Cizkrajov a uskutečnit se má tento čtvrtek,“ řekl Jan Zahradník. Zároveň zdůraznil, že v tuto chvíli se jedná o jeho stanovisko prodiskutované pouze s vedením kraje, přičemž rozhodnutí o finančním podílu kraje na zaplacení postižené rodině by náleželo krajskému zastupitelstvu.
„O svém návrhu, aby kraj svým podílem na zaplacení soudem určené částky pomohl obci a v konečném důsledku nešťastné rodině, budu v nejbližší možné době informovat klub zastupitelů za ODS a věřím, že získám jeho podporu. Hledat ji budu i u koaličních partnerů a snad se mi podaří přesvědčit také některé členy opozice. Zároveň nabídnu svou účast na některém zasedání Zastupitelstva obce Cizkrajov, kde bych rád všem jeho členům ujasnil můj postoj k celé záležitosti. Mám totiž pocit, že doposud vázla mezi všemi možnými zúčastněnými především komunikace a je už nejvyšší čas se o ni postarat,“ dodal jihočeský hejtman Jan Zahradník.

(Autorka je tisková mluvčí Jihočeského kraje)

Více zítra na stránkách Deníku