Na Jindřichohradecku se sociální dávky vyplácejí v penězích

 

Poukázky ne

„U nás nemá zavádění poukázek smysl. Systém, který uplatňujeme, vyhovuje a situace není opravdu tak špatná, abychom museli rozdávat poukázky,“ vysvětlil vedoucí odboru školství a sociálních věcí v Třeboni Josef Jirků.
Opačnou situaci zažívají v Humpolci, kde potravinové lístky vyvolaly vlnu nevole. Humpolečtí radní totiž přišli s nápadem vyplácet třetinu sociálních dávek prostřednictvím potravinových lístků. Na Vysočině jsou v tomto směru průkopníci.

Lidé se zlobí

Občané, kteří poprvé dostali místo tří tisícovek pouze dvě a hrstku odběrových poukázek k tomu, nešetřili hanlivými výrazy. „Vyslechl jsem si svoje,“ přitakal vedoucí odboru zdravotních a sociálních věcí v Humpolci Josef Fiala.
Na Jindřichohradecku však s tímto postupem příslušní úředníci příliš nesympatizují. Považují ho vesměs za krok zpět.
V Jindřichově Hradci funguje dlouhodobě opatření, kdy některým příjemcům sociálních dávek například otop, jako je uhlí, objednává přímo sociální odbor. Větší obnos se tak lidem nedostane do ruky. Úřad v některých případech kontroluje i účtenky za nakoupené potraviny či hygienické potřeby.

Změny nebudou

Systém rozdělování dávek v této podobě se osvědčil a podle vedoucího odboru sociálních věcí v Jindřichově Hradci Jana Palaugariho se změna na plošné vydávání poukázek nechystá.
„Neuvažujeme o tom. Peníze dostávají lidé, kteří je opravdu potřebují. Navíc například náklady za bydlení přikládají stejně k žádosti o dávky v příslušném měsíci,“ zaznívá i z úst vedoucí odboru sociálních věcí na Městském úřadě v Dačicích Věry Janákové.