„Líbí se mi nápad Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Železná Ruda, kteří již v Plzeňském kraji jezdí společně se záchrannou službou k pacientům,“ řekl velitel SDH Suchdol nad Lužnicí Ondřej Vajo.

Se zdravotnickou záchrannou službou totiž podle jeho slov jezdí v Suchdole nad Lužnicí lékař pouze v pátek, sobotu a neděli. Po ostatní dny by rádi místo ve voze zaplnili jedním členem JPO3, který by byl záchranářům k dispozici zejména jako pomocník při přenášení potřebných pomůcek či pacientů.

„Samozřejmě bychom nezasahovali do zdravotnické práce, ale brali bychom to jako školení, abychom se víc otrkali a pak při zásazích byli pohotovější a před příjezdem sanity poskytli kvalitní první pomoc,“ doplnil Ondřej Vajo.

Jeho bohulibý nápad se líbí také starostovi města Janu Kronikovi, který by jejich činnost musel schválit.

Proti není ani ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý, který si spolupráci se suchdolskými hasiči velmi chválí. Má to však svá úskalí.

„V současné době jsme s Ondřejem Vajo hodně v kontaktu a o možnosti výjezdů stále komunikujeme. Musíme však vše promyslet do nejposlednějších detailů, abychom se vyhnuli případným stížnostem lidí nebo dalším nepříjemnostem,“ vysvětlil Marek Slabý. Pokud k podepsání smlouvy o spolupráci dojde, musí tam být zahrnuty důležité body. Ošetřeno ve smlouvě musí být například, kdo převezme zodpovědnost za hasiče v případě nehody sanity a podobně, či kdo jej bude platit.

Velmi podstatným problémem však podle Marka Slabého je fakt, že posádka záchranky jezdí nejčastěji k chronickým pacientům do jejich domovů a není jisté, zda by jim přítomnost jiné osoby než zdravotnického personálu nevadila. Navíc musí být zachováno lékařské tajemství, nepřístupnost zdravotnické dokumentace a zákon o ochraně osobních dat.