O prevenci proti klíšťové encefalitidě je na Jindřichohradecku v současné době stále velký zájem


Tato zkušenost je ale podle informací Deníku na Jindřichohradecku ojedinělá. Ani v Jindřichově Hradci, ani v Třeboni zatím nedostatek očkovacích látek proti tomuto závažnému onemocnění nezaznamenali.
„Zatím máme vakcín dost. Zájem o ně je ale veliký. Od listopadu jsme naočkovali asi 60 až 70 dětí. Možná i víc,“ říká jindřichohradecká dětská lékařka Ludmila Plocková.

Větší zájem o vakcíny lze vysvětlit tím, že v jižních Čechách je obecně větší výskyt klíšťat. V loňském roce zaznamenali hygienici například 10 případů prokázaných onemocnění klíšťovou encefalitidou. O rok dříve to bylo dokonce 29 případů.
„Vakcíny jsem nakoupila v listopadu jak pro děti, tak pro dospělé. Přestože je zájem, mám jich zatím dostatek. Navíc na očkování přispívají zdravotní pojišťovny,“ připomněla třeboňská lékařka Alena Mikešová. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna na ně dává až 400 korun.

Podle jejích slov je vhodná doba na očkování. Očkovat lze však i v létě ve zkráceném cyklu. Člověk je chráněný už po aplikaci druhé dávky. Očkovat lze už děti od jednoho roku. V této době však absolvují i jiná očkování, proto je vhodné počkat až asi do dvou let dítěte.