Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expedice Coltishall 2007, 12. část: U hrobu Jihočecha Jana Veselého

Po natočení posledních záběrů na základně RAF v Duxfordu jsme se ve středeční podvečer 13. června přesunuli na sever Londýna. Zde nás čekala dokumentace osudů několika slavných osobností druhého čs. zahraničního odboje. Jedním z nich byl také Jihočech S/Ldr (major) Jan Veselý.

15.11.2007
SDÍLEJ:

PINNER HARROW. Jiří Růžička (zleva) a Vladimír Vondrka při pietním aktu u hrobu osádky Jana Veselého. Nedaleko nich stojí u náhrobku čs. příslušníka pozemních jednotek npor. Josefa Strankmüllera kolega Dan Branda.Foto: Vladislav Burian, KHL

Osudný let Jana Veselého

Narodil se 17. května 1906 v Přehořově. Absolvoval učitelský ústav v Soběslavi, ale poté se rozhodl pro aktivní službu vojáka z povolání. Jak v archivech zjistil kolega Vláďa Vondrka: „Jan Veselý vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě, a protože se nesmířil s rozpínavostí fašismu v Evropě, jako dobrovolník se aktivně zapojil do bojů ve španělské občanské válce. Po jejím krvavém potlačení se vrátil do Čech, zakrátko však v červnu 1939 uprchnul před Hitlerovci do Polska a přes Sovětský svaz do Francie a Velké Británie. Zde byl jako pilot přijat k RAF. Sloužil u 311. čs. bombardovací perutě, kde patřil k nejzkušenějším aviatikům.“ Jistou zajímavostí je, že jeho příbuzní doposud žijí v Přehořově, ale také v J. Hradci.

Tragický osud jeho osádky se naplnil již ve druhém měsíci po aktivním zapojení „třistajedenáctky“ do vzdušných operací nad okupovanou Evropou. I přes nepřízeň počasí byly v noci ze 16. na 17. října 1940 vyslány tři čs. Wellingtony Mk. I s úkolem napadnout námořní doky německých Brém. Stroj s trupovým označením KX-H pilotovaný J. Veselým však cestou „chytl“ námrazu na křídla a letoun se stal téměř neovladatelným. Ke všemu byl poškozen protivzdušnou obranou nepřítele, vážně zraněn radiotelegrafista a radiostanice vyřazena z provozu. Velitel se proto rozhodl odhodit pumy předčasně a vrátit na domovskou základnu v East Wrethamu. I přes tyto problémy se pilotům podařilo doletět až do oblasti Londýna. Zde však v neprodyšné mlze narazili do balonové baráže a jejich hořící Wellington se poté zřítil na tenisové kurty v Bentley Priory u Stanmore. Spolu s S/Ldr Janem Veselým zahynuliSgt František Zapletal, P/O Jaroslav Slabý, P/O Jaroslav Matoušek a Sgt Josef Albrecht. Ti byli společně pohřbeni 21. října 1940 v Pinner Harrow.

Jediným, kdo tuto tragédii zázrakem, ač vážně popálen, přežil, byl zadní střelec P/O František Truhlář. Po vyléčení se stal stíhačem, ale podruhé „hořel“ 11. června 1944. I přes desítky náročných plastických operací se zřetelně viditelných stop po popálení nikdy nezbavil. Zahynul ve Spitfire 3. prosince 1946 jako armádní pilot v poválečném Československu a to poblíž svého rodiště v Lomnici nad Popelkou. Dodnes se nikomu nepodařilo rozluštit záhadu, zda se nejednalo o Truhlářovu sebevraždu.

Společný dvojhrob pěti letců osádky Jana Veselého se dodnes nachází v Pinner Harrow. Je umístěn ve vojenské sekci o osmi náhrobcích, poblíž řady vzrostlých listnatých stromů. Od naší návštěvy toto místo zdobí karafiáty s českou trikolórou, do našich expedičních sbírek pak přibyla prsť země z místa jejich posledního odpočinku.

Legenda Josef František

Ani ne po hodině jízdy severní aglomerací Londýna jsme dorazili do Northwoodu, kde se od 10. října 1940 nachází hrob české legendy bitvy o Británii Sgt. Josefa Františka. Je jistým paradoxem, že tento vynikající stíhač odmítal létat u čs. jednotek. Byl přijat jako host do řad 303. polské perutě na základě Northolt, v rámci které dosáhl svých největších úspěchů. Během pouhých 28 dnů, od 2. do 30. září 1940, sestřelil celkem sedmnáct nepřátelských letounů! Ač byl hvězdou první velikosti, štěstěna k němu zůstala 8. října 1940 otočena zády. Ten den se František zúčastnil operačního letu nad Essexem. Těsně před přistáním se však jeho Hurricane Mk. I „RF-R“ odpojil od skupiny a jen o chvíli později se z neznámých a dodnes ne zcela objasněných příčin zřítil u Ewellu. Letoun dopadl na zem a vymrštil ze sedadla pilota, který si při nárazu o zem zlomil vaz. Tak skončila slavná bojová pouť leteckého esa a nositele řady vyznamenání Josefa Františka.

Když jsme kladli k jeho hrobu květiny, přišel za námi s dotazem pán ve středních letech. Po chvíli hovoru o náplni naší expedice se ukázalo, že je to redaktor jedněch londýnských novin. A tak jsme se po vzájemné domluvě dostali naprosto neočekávaně na stránky britského tisku.

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Porodnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

V Los Angeles už někteří Češi odvolili

Los Angeles - Na Generálním konzulátu České republiky v Los Angeles mají již první volební den za sebou.

OBRAZEM: V knihovně otevřeli bibliobox. Poslouží ve dne i v noci

Jindřichův Hradec - Od čtvrtka je možné knihy do knihovny vracet i mimo otevírací dobu.

Kam o víkendu v okrese na fotbal

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Fotbalové soutěže mužů na Jindřichohradecku mají o víkendu na programu zápasy 9. kola.

Biatlonisté ze Starého Města přivezli ze šampionátu pět titulů

Bystřice pod Hostýnem - Sezona letního biatlonu vyvrcholila v Bystřici pod Hostýnem mistrovstvím republiky dorostu a dospělých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení