VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Principy, postupy a nový děkan

Jindřichův Hradec - V pátek 11. ledna 2008 otevřela Fakulta managementu VŠE v Jindřichově Hradci své dveře zájemcům o studium. Budoucí studenti, ale i širší veřejnost, se mohli seznámit s prostředím fakulty, studijními programy i podmínkami přijímacího řízení.

1.2.2008
SDÍLEJ:

Budova fakulty - ilustrační fotoFoto: Milan Špulák

Nemohli jsme jim však přiblížit některé další stránky každodenního života fakulty, které jsou pro ně méně zajímavé či dokonce o nich ani neví, přesto jsou nutným základem fungování každé vysoké školy či její části. Chtěli bychom proto dnes dát možnost čtenářům Deníku poznat alespoň některé méně známé aspekty života jindřichohradecké fakulty.

Pojmy

V souvislosti s nedávnou volbou nového děkana fakulty se v místním tisku objevilo několik článků, v nichž se často vyskytoval pojem „akademická obec“ či „akademický senát“. Ze způsobu, jak s nimi bylo nakládáno, je patrné, že ne vždy je veřejnosti a zástupcům médií jasné, co si pod těmito pojmy představit. Proto bychom zde chtěli, vedle stručné informace o průběhu volby děkana, seznámit čtenáře právě se zmíněnými pojmy.
Oba pojmy najdeme ve Vysokoškolském zákoně, Statutu VŠE v Praze a ve Volebním a jednacím řádu Akademického senátu FM VŠE v Jindřichově Hradci. Akademickou obec tvoří studenti a všichni akademičtí pracovníci fakulty. Za akademického pracovníka je považován ten, kdo byl na základě výběrového řízení přijat na fakultu k výkonu pedagogické, vědecké, výzkumné, vývojové či jiné tvůrčí činnosti. Z toho vyplývá, že technicko-hospodářští zaměstnanci fakulty, ač pro chod fakulty nezbytní, členy akademické obce být nemohou, i když jsou vždy považováni za členy týmu. Studentem se stává uchazeč, který splnil podmínky přijímacího řízení a zapsal se k řádnému studiu na fakultě.

Obec a senát

V čele akademické obce stojí akademický senát jako její samosprávný zastupitelský orgán. V případě Fakulty managementu má senát devět členů, z nichž šest zastupuje pedagogy a tři senátoři jsou voleni z řad studentů. Funkční období senátorů je tříleté.
Akademický senát plní funkci jakési správní rady fakulty, která kontroluje účelné využívání finančních prostředků fakulty, rozhoduje o změnách ve struktuře fakultních pracovišť, schvaluje podmínky přijímacího řízení, návrhy děkana na jmenování či odvolání členů vědecké rady a disciplinární komise či dlouhodobé záměry fakulty v oblasti vzdělávací, výzkumné či vývojové. Vyjadřuje se také k návrhům studijních programů či návrhům děkana na jmenování a odvolání proděkanů. Pro veřejnost pravděpodobně navenek nejviditelnější aktivitou akademického senátu je ta, kterou hraje při volbě, příp. odvolání děkana. Pravomoc akademického senátu je však v této oblasti zákonem poněkud omezena; senát sám nevolí přímo, pouze vybírá jednoho z kandidátů a posléze žádá rektora vysoké školy o jmenování tohoto kandidáta děkanem fakulty. Odpovědnost za výběr kandidáta a tím samozřejmě i odpovědnost za další vývoj a směřování fakulty nicméně leží především na senátorech.

Děkan

Je třeba si uvědomit, že děkan fakulty není pouze jejím formálním představitelem, který se ukazuje veřejnosti v líbivém taláru při slavnostních příležitostech. Děkan musí reprezentovat fakultu i před odbornou veřejností, jejíž mezinárodní úroveň je v dnešním globalizovaném světě samozřejmostí. S jeho odbornou pověstí souvisí ochota dalších vědeckých pracovníků pracovat na fakultě, od odborné pověsti fakulty se odvíjí i ochota dalších vědeckých i jiných institucí vstupovat do společných projektů. Nejde přitom jen o instituce domácí, ale i zahraniční, s jejichž představiteli musí často osobně jednat. Tím vším roste šance na získání dalších prostředků například pro rozvoj technického vybavení fakulty a odborný růst členů akademické obce. Všechny tyto faktory jsou mimo jiné nutnou podmínkou k tomu, aby fakulta uspěla při pravidelné reakreditaci svých studijních programů a mohla dál plnit účel, k němuž byla založena. K funkci děkana se samozřejmě váže mnoho dalších povinností, jež z ní činí velmi náročnou službu fakultě.

Volba

Samotná volba děkana je víceméně rutinním procesem, jehož průběh je pevně určen výše uvedenými normami. Po získání potřebných informací a následném představení kandidátů a jejich priorit členům akademické obce je stanoven termín voleb, jenž je písemně sdělen všem kandidátům. Samotná volba probíhá tajně. V našem případě to při nedávné volbě nového děkana znamenalo rozdání hlasovacích lístků se jmény obou kandidátů včetně možnosti zdržet se hlasování. Do prostoru s urnou pak senátoři vstupují jednotlivě a je už na nich, aby připraveným psacím náčiním upravili hlasovací lístek a vhodili jej do urny. Nejde tedy o žádné rozdělování bodů či hlasů jako v televizních soutěžích. Každý senátor musí sám za sebe rozhodnout a přijmout odpovědnost za vybrání jednoho jediného kandidáta. Je přitom třeba zdůraznit, že představení kandidátů a jejich vystoupení před akademickou obcí obecně nejsou, a ani v tomto případě nebyly, v žádném případě jediným a rozhodujícím kriteriem pro rozhodování. I když si senát předem ujasnil hlavní kritéria, jež by měl vybraný kandidát splňovat, posouzení shody kandidáta s těmito kritérii již bylo ponecháno na senátorech samotných.

Jmenování

Po skončení hlasování byl obsah urny za přítomnosti všech senátorů zkontrolován z hlediska platnosti hlasovacích lístků, hlasy spočteny a pořízen protokol o volbě. Ten je spolu s hlasovacími lístky uložen v trezoru fakulty. Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze byl bezodkladně s výsledkem volby seznámen, stejně jako oba kandidáti, a byl požádán, aby vítězného kandidáta jmenoval děkanem fakulty pro následující funkční období. Vzhledem ke skutečnosti, že rektor VŠE v Praze již jmenovací dekret podepsal, uskuteční se 19.února 2008 na fakultě slavnostní inaugurace, na níž rektor nově jmenovanému děkanovi jmenovací dekret slavnostně předá.

Budoucí děkan Fakulty managementu, kterým bude prof. Radim Jiroušek, DrSc., tak může přemýšlet o způsobu, jakým fakultu povede, opatřeních a organizačních krocích, k nimž se odhodlá. U většiny z nich ale musí zvažovat, zda je akademický senát schválí a ten musí při svém rozhodování přihlížet k tomu, nakolik jsou případné změny přijatelné pro akademickou obec a v souladu se zájmy rozvoje fakulty i regionu, v němž působí.

Miloslava Hiršová, Irena Míková, Martin Musil

Členové Akademického senátu FM VŠE

1.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gabriela Roberta Vítů
5

Hraje golf, trénuje s Jiřím Coufem a Petrou Krejčovou. I proto je v reprezentaci

Chystají Muzeum jezevčíků.

Sousedé otevřou na jaře muzeum jezevčíků

Mladých v Jihočeském kraji ubývá. Vyplývá z analýzy ČSÚ

České Budějovice - Zástupci Českého statistického úřadu z Českých Budějovic ve čtvrtek 16. listopadu prezentovali na Krajském úřadu výsledky analýzy s názvem Mladá generace v Jihočeském kraji.

Ukončí hradečtí basketbalisté nelichotivou sérii?

Jindřichův Hradec - Deváté kolo basketbalové Kooperativa NBL bude pro jindřichohradeckou Basket Fio banku další možností změnit dosavadní nelichotivou bilanci. V sobotu Jihočeši doma přivítají USK Praha (18 hodin).

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - Na Jindřichohradecku jsme se v uplynulém týdnu naposledy rozloučili:

OBRAZEM: Na Den boje za svobodu a demokracii nezapomněli ani v Třeboni

Třeboň - Před základní školou v Sokolské ulici si Třeboňáci připomněli 17. listopad.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT