Nemocných klíšťovou encefalitidou ubylo, u lymské boreliózy je to naopak

Do konce minulého týdne zaregistrovali krajští hygienici 20 prokázaných případů onemocnění lymskou boreliózou. Jedná se o druhý nejvyšší počet v Jihočeském kraji hned po Táboře. Tam bylo zaznamenáno dokonce 23 případů. Počet těchto závažných onemocnění, proti kterým neexistuje očkování, se oproti loňskému roku zvýšil. Vloni za stejné období bylo na Jindřichohradecku nahlášeno jen 12 takových případů a na Strakonicku dokonce jen jeden. „Celorepublikové kumulativní údaje za osm měsíců loňského roku vykazují 1908 hlášených onemocnění, což je nejvíce v posledních pěti letech,“ informoval tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba.
Vzhledem k tomu, že je rychlost přenosu boreliózy asi 12 až 24 hodin po přisátí infikovaného klíštěte, radí hygienici po příchodu z přírody co nejdříve svléknout oblečení a pečlivě prohlédnou celé tělo. Klíště případně odstranit kývavým pohybem ze strany na stranu a poté místo dezinfikovat.
Naopak druhé onemocnění přenášené klíšťaty, tedy klíšťová encefalitida, má ve srovnání s loňskem naopak klesající tendenci.
Jestliže v roce 2006 zaznamenali hygienici do konce 36. kalendářního týdne celkem 69 těchto případů v Jihočeském kraji, pak letos to bylo o 23 případů méně. Na Jindřichohradecku to bylo 7 případů. „Jako prevenci lze doporučit očkování, které se podává ve třech dávkách. Z medicínského hlediska je důležité, že nebyl zaregistrován žádný případ klíšťové encefalitidy u očkovaných lidí,“ dodává Kotrba.