Už teď bychom měli myslet na příští sezonu výskytu klíšťat

„Nejlepší prevencí proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování. Následující chladné měsíce jsou proto nejvhodnější, protože aktivita klíšťat ustává,“ informoval tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Č. Budějovicích František Kotrba.
Základní očkování se skládá ze tří dávek očkovací látky. Druhá dávka se aplikuje v rozmezí jednoho až tří měsíců po první dávce. Tyto dvě dávky zajistí dostatečnou ochranu na jeden rok. Třetí dávka je podávána 9 až 12 měsíců po druhé dávce. Ochranná hladina protilátek je zajištěna nejméně na dobu tří let. Každé tři roky se doporučuje obnovit účinnost očkování jednou dávkou.
Očkovat se mohou nechat lidé jak u svého praktického lékaře, tak i na pobočce Zdravotního ústavu v Jindřichově Hradci. Navíc na očkování přispívá i většina zdravotních pojišťoven. Zejména pak dětem, které často tráví léto na dětských táborech v přírodě.
Důležité je se i aktivně bránit před napadením klíštětem a rozhodně se po návratu z lesa převléknout včetně prádla a prohlédnout se, protože klíště se obvykle nepřisaje hned, ale trvá mu to i několik hodin, takže máme spoustu času ho objevit,“ vysvětlil František Kotrba.
Toto je dobré dodržovat zejména z toho důvodu, že na rozdíl od klíšťové encefalitidy neexistuje proti druhému nejčastějšímu onemocnění přenášenému klíšťaty – lymské borelióze účinné očkování. Jindřichohradecku bohužel patří hned druhá příčka ve výskytu tohoto onemocnění na jihu Čech, a to hned po Táborsku.