Nové knihy a časopisy přibývají, knihovnice však musejí pečlivě vybírat

„Dostatek financí asi není nikdy. Snažíme se nakupovat knížky podle zájmu čtenářů, často se nás totiž na novinky ptají. V čem jim ale nevycházíme vstříc, jsou seriálové knihy typu Pojišťovna štěstí. Jde o módní záležitosti, které nenakupujeme,“ vysvětlila knihovnice v Lomnici nad Lužnicí Marcela Božovská.
Lomnická knihovna má ročně k dispozici 50 000 korun, ze kterých však platí i předplacená periodika.
Ve Slavonicích mají sice rozpočet o 15 000 korun vyšší, ale podle knihovnice Lenky Lanzcové se za tyto peníze dá ročně nakoupit zhruba 350 až 370 novinek.
„Stává se nám, že nám knihy přinesou i sami čtenáři. Bohužel je už máme, nebo to nejsou moc dobré publikace. Vím, že to lidé myslí dobře, ale je to pak spíš Danajský dar,“ dodává Lanzcová.

Periodika nejsou levná záležitost

S poměrně vysokým rozpočtem na nákup periodik a knih disponuje Městská knihovna v Dačicích, která má pro tento rok k dispozici 230 000 korun. Peníze však musí postačit i pro pobočky v místních částech jako jsou Bílkov, Chlumec, Dolní Němčice a Velký Pěčín.
„Zdá se to hodně, ale musíme počítat se 40 000 korun na periodika. Naštěstí k nám jezdí distributoři a ti nám nabízejí zajímavé slevy. Knihy nakupujeme i na internetu a samozřejmě se při tom řídíme i přáním čtenářů,“ vysvětlila ředitelka dačické knihovny Zdeňka Chadimová.
Oproti tomu malé knihovny na Třeboňsku si letos polepší, a to díky 250 000 korun, které získalo Informační a kulturní středisko v Třeboni od Jihočeského kraje na nákup nových knih.
Ty budou totiž následně půjčeny právě do malých provozoven v třeboňském regionu tak, aby se nové publikace dostaly blíže čtenářům.