V nemocnici v Dačicích vyřešili problém s vybíráním poplatků

„Tento systém jsme vyhodnotili jako nejlepší jak pro pacienty, tak pro lékaře. Nechceme, aby byli lékaři zbytečně zatěžováni další administrativou. Zároveň se jedná o přístroj, který bude snadno ovladatelný i pro seniory,“ vysvětlil ředitel dačické nemocnice Leoš Dostál.

Jak tedy bude fungovat? Automat bude mít v podstatě jen dvě základní tlačítka, jedno na částku 30 korun za vyšetření či napsání receptu a jedno na částku 90 korun za návštěvu pohotovosti.
Lidé do něj vhodí mince a po zmáčknutí tlačítka jim automat vydá lístek, kterým lékaři při návštěvě svou platbu prokáží.

Doklad pro oba

Každý lístek bude mít dvě oddělitelné části. Jednu si nechá lékař a druhá zůstane pacientovi jako doklad. Obě však budou při návštěvě ordinace orazítkovány, opatřeny datem a podpisem lékaře.
„Navíc nám firma nabídla k automatu i přístroj na rozměňování mincí. Lidé se tak nemusí obávat, že nebudou mít drobné,“ řekl Dostál.
Cena jednoho automatu je 50 000 korun a přístroj na rozměňování peněz přijde na 35 000 korun.

Nemocnice má v plánu umístit v areálu dva tyto automaty, jeden z nich by byl hned u vrátnice, a plánuje, že tuto službu nabídne i ambulantním lékařům, kteří zde provozují své soukromé ordinace. „Určitě to bude lepší, než aby peníze vybírala sestra. Ne všude mají pokladny a trezory a rozměňovat peníze by jistě také nebylo snadné,“ říká Ladislava Vejvodová z Dačic.

Lístky jsou vratné

Pacienti se také nemusejí obávat toho, že jim lístky z automatu „propadnou“. Na každém z nich sice bude uvedeno datum, kdy byl vydán, ale také upozornění, že jeho platnost je půl roku či rok. O délce platnosti vedení nemocnice ještě rozhodne.
„Pokud by lidé věděli, že lístek do konce jeho platnosti nevyužijí, mohou ho vrátit v pokladně naší nemocnice, kde jim bude příslušná částka proplacena,“ uvedl ředitel Leoš Dostál.