Na Jindřichohradecku nyní ubyli některým lékařům pacienti

„Hodně pacientů si na konci roku obstaralo léky do zásoby a není žádná epidemie, takže je o něco míň lidí,“ říká praktický lékař Jaroslav Reich ze Stráže nad Nežárkou.

Méně pacientů

O to, že by tak ale přišel o body za pacienty, takový strach nemá. „Vždyť to bylo kolikrát až neúnosné, takto bude více času na pacienty. Ale těch 30 korun znamená hlavně další administrativu,“ dodal.
U odborných lékařů, kde jsou pacienti i několik měsíců dopředu objednaní, se však situace oproti minulému roku až tolik nezměnila.
„Přišla jsem po páté ráno, takže jsem byla první na řadě, a to jak na krev, tak i na vyšetření. Takže jsem relativně byla brzy doma, kolem 10. hodiny. V ordinaci už měli v deskách připravenou stvrzenku, jen mi vrátili na padesátikorunu. A za odběr krve jsem neplatila nic,“ popsala svoji zkušenost v novém roce jedna z pacientek léčících se na cukrovku.

Úbytek pacientů je znát i v ordinacích stomatologů. Zatímco se v prosinci, kdy lidé nemuseli platit třicetikorunový poplatek za ošetření, vrtačky skoro ani nezastavily, teď je tady relativní klid. „Zatím je příliš krátká doba na hodnocení, ale už teď mohu říct, že pacientů je o něco méně,“ říká zubní lékař z Jindřichova Hradce Bořek Slezáček.
Podle statistiky, kterou pro Deník zubař spočítal, prošlo jeho ordinací, kde však pracuje více lékařů, v prosinci v průměru 57,5 pacienta za den. V lednu to bylo už jen 51 lidí.
Většina lékařů se však shoduje, že regulační poplatek má smysl a pacienti, kteří péči potřebují, do ordinací přijdou.

Péče o děti

„Chtěla bych upozornit na něco, co lidé málo vědí. Vážně nemocné děti od 1 do 18 let jsou osvobozené od poplatku. Totéž platí pro děti z dětských domovů a výchovné ústavy,“ připomíná dětská lékařka Daniela Verdánová. Dále pokračuje ve vyprávění o dvou sestrách s astmatem, jež má ve své péči. Spočítala jim, že doplatky za pravidelně užívané léky přijdou ročně na 16 000 korun. „Pro takové pacienty je pětitisícový roční limit výhodný,“ dodala.

Do limitu se počítá 30 korun za vyšetření, 30 korun za výdej léku a doplatky za léky, pouze však do výše doplatku za nejlevnější lék na trhu s obsahem stejné léčivé látky. Naplnění limitu sledují zdravotní pojišťovny. Přeplatky pak vrací v zákonné lhůtě.