Scénář pořadu o Žižkovi začal vznikat zhruba před měsícem, kdy zdejší lokality skutečného působení lapky a pozdějšího slavného husitského vojevůdce navštívila scenáristka Hana Slavíková. Ve spolupráci s archeologem Muzea Jindřichohradecka navštívili nejznámější místa, využili informací z Popravčích knih pánů z Rožmberka a celý příběh opřeli o opravdový nález pokladu stříbrných pražských grošů panovníků Karla IV. a Václava IV., který v listopadu 1999 učinil Jaroslav Korbel nedaleko obce Sedlo. Podle odborných analýz lze totiž uložení mincí do země datovat do období počátku 15. století, kdy se v této oblasti skutečně Jan Žižka vyskytoval.
Vlastní natáčení bylo zahájeno v pátek 19. října v Brně na Špilberku, kde se reportér Tom Wizard (herec Jan Adámek) potkal s historickými šermíři. V sobotu ráno pak tým vedený režisérem Pavlem Šimákem a produkční, asistentkou režie a herečkou Alenou Pelikánovou (matka Jana Žižky) natáčel v Praze na Vítkově u pomníku Jana Žižky, největší jezdecké sochy v České republice. Již v poledne se celý osmičlenný filmový štáb přesunul do J. Hradce, kde za přispění ředitelky Okresního archivu Heleny Hálové mapoval osudy Jana Žižky v Popravčích knihách pánů z Rožmberka. Krátce nato realizační tým odjel do Peršláku u Nové Bystřice, kde byla natočena převážná většina hraných scén. Zde Tom Wizard potkal nejen Jana Žižku z Trocnova, procházejícího se v mlžném oparu zdejší krásnou zalesněnou krajinou, ale také archeologa Vladislava Buriana. Spolu pak navštívili skutečné místo nálezu pokladu v Sedle, ale také Muzeum Jindřichohradecka, kde Tom poprvé uviděl na vlastní oči skutečný depot stříbrných pražských grošů.
Matka Jana Žižky krátce poté, co během bouřky porodila ukrytá pod listnatým stromem.
Foto: Vladislav Burian ml.
Protože filmaři dokázali během natáčení realizovat řadu zajímavých nápadů, mohu vám již nyní prozradit skutečnost, že Jan Žižka se (ve filmu) nenarodil v Trocnově, ale během osvětlovačem Otou Juchelkou vytvořené noční bouřky, to vše pod košatým listnatým stromem, jen několik málo kroků od hlavního vstupu do Lesního hotelu Peršlák. Své umění během natáčení předvedl i zvukař Erik Schmidt a především hlavní kameraman Jiří Kovář za asistence Jiřího Cupala.
Závěrečné scény hraného příběhu byly pořízeny v neděli ve skutečném rodišti Jana Žižky z Trocnova. Odtud se pak štáb vracel po třech náročných natáčecích dnech zpět do Brna. Budete-li mít zájem dozvědět se odpověď na scenáristkou Hanou Slavíkovou a především hlavním hrdinou příběhu Tomem Wizardem vyslovenou otázku, zda byl Žižka padouch nebo hrdina, nezapomeňte se během prosince letošního roku dívat v České televizi na „Záhady Toma Wizarda“. Nejspíše jen tak se dozvíte konkrétní odpověď, jak to s tím Janem Žižkou z Trocnova skutečně bylo.
Autor je archeolog Muzea Jindřichohradecka.