Řidiči na Jindřichohradecku sice jezdí pomaleji, ale bourají víc

Daleko horší jsou však čísla týkající se zbytečně vyhaslých životů. Usmrceno bylo šestnáct osob, zatímco vloni bylo sedm obětí nehod. Těžce se zranilo 29 lidí, tedy o deset víc, a lehkou újmu na zdraví utrpěko 233 účastníků nehod. Zde je nárůst o patnáct osob.
„Nárůst je i u nehod zaviněných alkoholem, takže je vidět, že řidiče přísnější pravidla a bodový systém moc nenapravily. Prakticky i u všech dalších ukazatelů příčin je nárůst vyjma nepřiměřené rychlosti, kde je trochu znát, že se řidiči víc bojí. Mezi dalšími příčinami jsou nesprávné předjíždění, způsob jízdy a podobně, kde se ale rychlost také může promítat. Nárůst je u všech příčin, které lze ovlivnit subjektivní stránkou řidiče,“ uvedl okresní policejní mluvčí Jaroslav Beran.
Podle dalších sledovaných čísel ubylo nehod v obcích. Je tedy podle Berana patrné, že se zde asi rychlost víc dodržuje. Mimo obec naopak karambolů přibývá.
Největší podíl na nehodovosti mají pochopitelně řidiči osobních aut, přibylo ale i havárií cyklistů. Těch bylo letos 37, což je nárůst o deset.
Více srážek bylo i s chodci. Právě ty ale měly v řadě případů tragické následky. Do dneška například nebyl odhalen řidič bílé octavie, který v Majdaleně srazil chodce a ujel. Muž na následky zranění na místě zemřel.
„Po silnicích na Jindřichohradecku najezdím ročně tisíce kilometrů. Každým rokem provoz na komunikacích houstne a nové se prakticky nestaví. Velkou komplikací je také spousta uzavírek a objížděk,“ řekl jeden z dotázaných řidičů Jaroslav Měrtl z Jindřichova Hradce.
Další z tázaných uvedl, že podle něj jsou velkým rizikem bezohlední řidiči v rychlých autech a také ti, co bez varování náhle mění směr jízdy.