Nový poplatek musí dát Telefonice Oą každý, kdo chce stavební povolení

Mezi iniciátory nespokojenosti patří vedení radnice v Třeboni, a to v rámci Svazu měst a obcí.

Obce se brání

„Zareagovali jsme na nový způsob, jak dostávat peníze z lidí. Telekomunikační společnost poplatek požaduje od loňského listopadu. Nedotýká se to jenom samotných měst a obcí, ale i občanů, neboť každý žadatel o stavební povolení musí mít i vyjádření správců sítí. Všechny ostatní společnosti to dávají zdarma, pouze OŖ inkasuje peníze,“ vysvětloval včera důvody místostarosta Zdeněk Mráz, který je zároveň předsedou energetické komise Svazu měst a obcí, kde se problém již projednával.

Poukazuje na to, že přes mnohé pozemky sítě jdou a mělo by být v zájmu správce sítě informace zdarma poskytovat, neboť tak chrání svůj majetek.
„Musíme se bránit, protože by bylo otázkou času, který z dalších distributorů se s poplatkem připojí. Doposud jsme s OŖ jednali vstřícně, ale zřejmě přehodnotíme i některé připravované smlouvy a budeme se chovat tržně,“ dodal Mráz.

Telefonica má podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Oldřicha Vlasáka v obecních pozemcích uloženy svoje sítě často bez náhrady anebo jen za minimální sumy. A existence sítí využití obecních pozemků omezuje.
Podle mediálního vyjádření společnosti Telefonica je poplatek v souladu se zákonem s tím, že přes internet je vyřizování záležitosti jen za 300 korun.
Za několik dní se sejdou členové Svazu měst a obcí Jihočeského kraje ve Strakonicích, kde budou také o problému a především dalším společném postupu jednat.