Člověk bez platného dokladu nedostane ani na poště dopis a ještě mu hrozí pokuta

„Správní lhůta na vydání nového občanského průkazu je 30 dní a sobota není pracovní den. Ale zatím to trvalo tak 21 dní takže, ještě příští týden mají občané šanci si vše vyřídit včas,“ uvedl včera vedoucí odboru správních agend Městského úřadu v Jindřichově Hradci Jan Bejlek.
Lidé podle jeho slov hodně zareagovali na dopis z ministerstva vnitra, které oslovilo všechny držitele občanských průkazů, jež pozbývají do konce roku platnost.

Nápor na úřadech

„Jenom ze středy jsme odesílali 220 žádostí. Součástí dopisu byly i formuláře. Navíc lidé mohou žádost spolu s fotografií zaslat i poštou. Ale je lepší, když se dostaví osobně, neboť může být špatná fotografie, neúplně vyplněná žádost a vše se komplikuje a prodlužuje,“ pokračuje Bejlek.
Podle jeho odhadů může být v působnosti jindřichohradeckého městského úřadu dosud nevyřízeno kolem tisíce občanských průkazů.
Výměna je bezplatná a týká se i dokladů, kde je napsáno, že platnost je neomezená. Obecně je nyní podle Bejlka platnost deset let, výjimku mají občané narození do roku 1935, kterým již občanský průkaz zůstává do konce života.

Byť při několika denním zpoždění by výměna měla projít bez potíží, člověk se vystavuje riziku, že mu třeba na poště nevydají peníze či dopis, a také sankcím, když bude kontrolovaný a předloží neplatný doklad.

Nápor v těchto dnech zažívají i úředníci v Dačicích a Třeboni. „Hodně lidí si to nechalo na poslední chvíli a začalo se starat, až když dostalo dopis z ministerstva. U občanských průkazů nebude to číslo zatím tak vysoké jako u výměny řidičských průkazů, tam řidiči pořád moc nechodí,“ konstatoval vedoucí odboru vnitřních věcí v Třeboni Josef Roubíček.

Ani koncem týdne se dveře netrhly také na Městském úřadu v Dačicích. „Ze čtvrtka máme 90 žádostí a dnes asi trhneme rekord. Dělali jsme výzvy v rozhlase i sami, takže už od listopadu lidí chodí a ptají se, jaké občanky jim platí a které měnit,“ podotýká matrikářka Eva Pokorná.