Neplatičům se může dlužná částka navýšit až o sto procent. V úvahu přichází i možnost exekuce

Oproti tomu v Lomnici nad Lužnicí výraznější problém s dlužníky nemají. „V současné době situaci vyhodnocujeme, ale dlužníků je opravdu minimum. Podle mě je to tím, že odpadové hospodářství hodně propagujeme, posíláme upomínky a některé lidi si i zveme k nám na městský úřad,“ vysvětlil starosta města Karel Zvánovec. Jestliže však obyvatel Lomnice nezaplatí, připočítává se mu k dluhu 100 procent ceny. V J. Hradci jsou sankce padesátiprocentní. Stejně tak je tomu i v Dačicích.

Platební výměry

Postup při nezaplacení je většinou stejný. Posílají se výzvy a poté i platební výměry. Někdy může dojít až k exekuce. Například v J. Hradci předali za rok 2006 1035 případů právnímu oddělení k vymáhání.
Ve městě nad Dyjí musel být poplatek uhrazen už do konce dubna. Přesto ještě 30. září evidovali 142 neplatičů.
Někteří lidé však ještě s největší pravděpodobností zaplatí a Martina Havlíková z finančního odboru Městského úřadu v Dačicích předpokládá, že počet neplatičů na konci roku bude podobný jako vloni.
„U nás mohou být od poplatku osvobozeni ti, kteří tady mají trvalé bydliště, ale více než půl roku se tady nezdržují. O to si však musejí požádat. teď tu máme takových žádostí celkem 57,“ uvedla Martina Havlíková.