Nejhůře je na tom zámek v Českém Rudolci. Podle NPÚ je v havarijním stavu. ,,Se zámkem se už dlouhá léta nic neděje. V prosinci konečně dostal jeho majitel, firma Pragoprojekt, stavební povolení, takže doufáme, že od jara se zámek začne opravovat,“ uvedl starosta Českého Rudolce Antonín Doležal. Původní vodní tvrz ze čtrnáctého století byla po požáru roku 1860 přestavěna na romanticko gotický zámek. Firma Pragoprojekt zámek koupila už v roce 2004, ale stavební povolení získala až loni v prosinci.

Celá rekonstrukce je plánována na tři až čtyři roky a Pragoprojekt bude do opravy muset investovat osmdesát až sto milionů korun. Podle Doležala by se zámek měl proměnit na restauraci a hotel. Později by mělo okolo zámku vyrůst golfové hřiště a prostory pro hipoterapii. ,,Všechno je to ale otázka, jestli Pragoprojekt opravdu všechno zaplatí,“ dodal Doležal.

Chybí silný investor

Další výraznou chátrající památkou je zámek v Nové Včelnici. Rozsáhlý areál ze šestnáctého století je v havarijním stavu. Prostory jsou už dlouhá léta nevyužívány.

,,Před třemi roky zámek koupila firma Hypokramed. Teď ale zjistili, že na to nestačí a zámek opět prodávají,“ řekl starosta Nové Včelnice Jaroslav Hřebík.
Město se do jednání s novým zájemcem podle smlouvy s firmou Hypokramed také zapojuje. Výsledek jednání by měl být znám do tří týdnů. ,,Zámek potřebuje opravdu silného investora. Jeho zrenovování totiž přijde na 250 až 300 milionů korun,“ dodal Hřebík s tím, že by zde mohl vzniknout komplex ubytování, obchodů a služeb. U obou staveb je to ale běh na dlouhou trať.

Dalšími ohroženými stavbami jsou chátrající fary. Nejhůře jsou na tom v Cizkrajově, Horní Pěně a Lodhéřově. ,,Fara v Horní Pěně je nyní nevyužitá. Chtěli bychom ji ale prodat. Nabízíme ji tedy lidem volně ke koupi,“ vysvětlil římskokatolický probošt v Jindřichově Hradci Václav Habart.

Památkáři do seznamu ohrožených staveb zahrnuli i kostel svatého Václava v Jindřichově Hradci. Konkrétně bývalé obydlí hrobníka v ulici Na Piketě, které se nachází v rohu stejnojmenného hřbitova a koupila jej soukromá osoba. Další chátrající stavbou je kostel svatého Jana Křtitele s farou na Krabonoši u Nové Vsi nad Lužnicí. Poslední ohroženou památkou na Jindřichohradecku jsou třeboňské seníky. Ty se nacházejí na Mokrých lukách v Třeboni. Lehké dřevěné stavby trpí hlavně útoky vandalů a několik jich doplatilo na povodně.

Eliška Bučinová