Psát se začíná měkkou pastelkou a tužkou. Teprve potom nastoupí pera

„U nás se nic nezměnilo. Začínáme psát pastelkou, protože je nejměkčí a pak měkkou tužkou. Děti si musí uvolnit ruku, zvyknout si na správné držení a příliš netlačit,“ říká ředitelka základní školy v Jarošově nad Nežárkou Martina Plášilová.

Předtištěné linky pomohou

Kromě toho se doporučuje psát spíše na velký formát papíru tedy A4, kde jsou předtištěné tvary jako vlnovky či „zubaté vlny“. Pomohou také předtištěné písanky.
Stejnou zkušenost jako v Jarošově má i učitelka prvního stupně v Deštné Hana Böhmová. „I u nás se začíná také psát pastelkou a tužkou. Klasickým perem píšeme až tak od listopadu či od prosince,“ vysvětluje.

Tenčí hrot je lepší

Obě se také shodují na tom, že jsou lepší pera s tenčím hrotem, která nesvádí k tom, aby se tvary písmen slévaly do jednoho. Zcela nevhodná jsou pera rozskřípaná a jinak poškozená.
Učitelé také oceňují spolupráci se školou a rodiči tak, aby už děti s nějakými návyky v držení psacích pomůcek do první třídy přicházely. K tomu, aby malí školáci nedrželi pero příliš blízko u hrotu, pomůže i zarážka, jež se na něj nasazuje.
„Letos budeme mít čtyři prvňáky a u těch si správné držení ohlídám, aby psali lehce. Výběr pera nechávám na uvážení rodičů,“ uvedla ředitelka základní školy v Majdaleně Iva Koktavá.