Lidé s mentálním postižením nechtějí být jen svobodní, ale i společensky užiteční

„Na počátku byla skupina mladých lidí, která pořádala tábory pro postižené. Jednoho dne jsme se rozhodli založit sdružení a hledali jsme pro něj krátký a zvukomalebný název. Vyhrálo slovo proutek. Začalo hledání vhodného objektu, kde bychom se usídlili,“ informoval Jan Kostečka.
Trvalo tři čtvrtě roku, než se mladým lidem podařilo najít lidi s nemovitostí, u kterých si získali důvěru.
„V roce 2000 jsme se stěhovali. Zhruba čtyři roky jsme pracovali na stavebních úpravách nemovitosti. Musely se udělat nové rozvody vody a elektřiny a další stavební úpravy. V roce 2004 jsme mohli zahájit chráněné bydlení. To je zde zatím pro čtyři lidi,“ řekl Kostečka.
Nastala nutnost profesionalizovat se. Sdružení přijalo tři asistenty. Časem se zjistilo, že kromě bydlení se musí postiženým lidem nabídnout práce. „Začali jsme shánět peníze na chráněnou dílnu. Zde jsme si našli další partnery pro náš záměr. Jsou to Ústav sociální péče v Jindřichově Hradci a Pístině. Vynikající pro postižené lidi je i to, že sem musí dojíždět a učí se tak i překonávat překážky běžného života,“ dodal Jan Kostečka.
Dílna je v provozu od roku 2006 a zaměstnává celkem 15 lidí, kteří pracují nejen se dřevem, textilem či vlnou.
„Staráme se o ovce a kozy zde na statku a zároveň sháníme také další práce na objednávku. Provádíme například úklid zeleně, sekáme louky a plejeme,“ řekla vedoucí pracovní terapeutka Proutku Denisa Novotná.

Foto:Deník/ Josef Böhm

Zdeněk Bína frontman "minut". Foto: Zdeněk Píša