Okres s nejdelší státní hranicí začne se sousedy na bezpečnosti spolupracovat

„Personálně posílíme příhraniční oblasti Českovelenicko, Suchdolsko a Slavonicko, abychom případně mohli reagovat na zvýšený pohyb osob, aby se bezpečnostní situace nezhoršovala,“ říká.

Okres Jindřichův Hradec má nejdelší státní hranici, a to 112 kilometrů od Českých Velenic až po Písečné. V Dolních Rakousích podél této hranice pokrývají území dvě policejní ředitelství, a to ve Waidhofenu a Gmündu.

„Jednáme s rakouskou stranou o některých společných postupech, neboť obavy jsou i u našich sousedů. Od příštího roku bychom měli mít společné hlídky, kdy by rakouští policisté podle dohody pomohli s nějakým zákrokem a naopak. Rovněž domlouváme možnost pronásledování pachatele přes hranice, což dosud nebylo možné a museli jsme to kolegům za hranicemi předávat. Nyní budeme moci pokračovat i v Rakousku a na základě dohody by byl pak společný zákrok,“ vysvětluje novinky Vratišovský.

Obavy a nejistota

Od nového roku má na zajištění činnosti 39 nových tabulkových míst, přičemž od cizinecké policie by k 1. lednu mělo přijít zhruba 13 lidí. Na druhé straně ale desítka policistů na konci roku uniformu svlékne. Takže nezbyde, než ještě znáborovat nové lidi.

Z úbytku policistů má obavy starosta Českých Velenic Jaromír Slíva. „Sice máme příslib posílení policejní stanice, ale je otázkou, jak dlouho bude trvat, než se stav naplní. A přitom z území města odejde asi 40 až 50 pracovníků cizinecké policie,“ vyslovuje pocit nejistoty. Dodává, že na Schengen se lidé, kteří v Českých Velenicích léta žili obehnáni ostnatým drátem, těší, ale mohou přijít i negativa „Pak nezbyde, než požadovat po státu zajištění bezpečnosti,“ dodal.