Parkování v centru Jindřichova Hradce pro firmy a podnikatele bude stát víc

Poplatky občanů za odpad dosáhly již letos stropu, který povoluje zákon, tedy pětistovky za osobu a rok, a tak zastupitelům ze zákona vyplynula pouze povinnost vyčíslit náklady. Ty se podle vyjádření místostarosty Alfreda Němce loni pohybovaly celkově za svoz a likvidaci komunálního odpadu kolem čtrnácti milionů korun. Na každého občana tak připadají náklady 621 korun, což v praxi znamená, že město doplácí za osobu a rok z vlastního rozpočtu 121 korun.

Diskusi poté vyvolaly poplatky za parkování pro vozidla firem či podnikatelů v centru města, tedy za takzvaná rezidenční vozidla. Tady se částka posune v příštím roce o tisícikorunu nahoru, tedy na 6000 korun celkem.

Zatímco zastupitel za ČSSD Jaroslav Kozlovský dotazem naznačil, zda město tímto návrhem takzvaně nehází klacky pod nohy podnikatelům, které by naopak pravicová radnice měla podporovat, místostarosta Pavel Vejvar tuto myšlenku zcela vyvracel: „Když si to rozpočítáte na dny v roce a hodiny, tak je parkování vlastně za hubičku. Jiná okresní města jsou daleko dražší.“ Tento názor podpořil za finanční výbor i jeho šéf Ivo Ježek. Podotknul, že zdražení o stokorunu měsíčně žádnou firmu či podnikatele parkujícího v centru města finančně nepoloží.

Obyvatelé bydlící v centru zaplatí tisícikorunu parkovného ročně. Automatů a dalších zón ve městě se zdražení týkat nebude.