Při vytrvalém dešti se mnohým vrací myšlenky na povodně. Právě v těchto dnech se rozšířila také zpráva o konci 153. záchranného praporu v J. Hradci

Jak Jindřichohradecký deník již včera inforrmoval, několik kroků ke zvrácení rozhodnutí podnikl již jihočeský Hejtman Jan Zahradník (ODS). Jindřichohradecká ODS podle včerejších slov jejího předsedy a místostarosty města Alfreda Němce jeho iniciativu ve směru k ministerstvu obrany plně podporuje. Jindřichův Hradec vždy byl posádkovým městem a armáda zde po pádu Jitky patří k významným zaměstnavatelům a představuje i nezanedbatelnou kupní sílu.
Podle místostarosty Třeboně Zdeňka Mráze (ČSSD) záměr o zrušení záchranného útvaru v J. Hradci, který významně pomáhal při povodních i u Světa a Rožmberka. vadí napříč politickým spektrem. „Vedení radnice je jednoznačně pro to, aby byl útvar zachován,“ uvedl včera. Také starosta Nové Bystřice a předseda okresního výkonného výboru ČSSD Jiří Zimola je přesvědčený, že je nutné vyvinout společný tlak na vládu, aby rozhodnutí znovu vyhodnotila.

Významná pomoc

„Vojáci pomáhali nejenom nám se sněhovou kalamitou, ale i v dalších místech okresu. Rovněž se podíleli na ochraně obyvatel při povodních na severní Moravě a dalších. A podle jejich působení lidi chápou armádu. Jsou jako její výkladní skříň a i kvůli tomu by vláda neměla riskovat. Nehledě na to, že útvar zaměstnává na 300 lidí, což se dotkne i řady dalších věcí,“ míní Zimola. Nesouhlas vyjádřil včera i starosta Majdaleny Karel Fürst (KDU–ČSL), který si ani nedovede představit, kdo jiný by jim byl v roce 2002 při povodních tolik pomohl a má k dispozici potřebnou techniku. „Pro mě je řada objektivních důvodů, proč záchranný prapor v Jindřichově Hradci zachovat. Je to blízkost jaderných elektráren Temelín a Dukovany, ale i povodně a další. Neměli bychom se jen tak vzdát, proto jsme požádal krajského předsedu KDU – ČSL, aby mu ministryně obrany podala informace o důvodech vedoucích k takovému rozhodnutí,“ uvedl předseda okresního výboru KDU–ČSL Jan Jelínek, bývalý starosta Dačic.