Policisté na Jindřichohradecku budou vyvracet mýtus o absolutním právu přednosti chodce na zebře

A nebude to podle třeboňského vrchního strážníka Vladimíra Školy jen pondělní hlídkování na přechodech.
„Začneme již v neděli večer, kdy se nám do Třeboně začnou sjíždět studenti středních škol. Posílíme hlídky a zaměříme se na kontroly dodržování zákazu podávání alkoholu mladistvým,“ uvedl.
V pondělí samozřejmě uniformovaní muži budou stát v řadě míst na rizikových přechodech u škol.
„Bezpečnosti se ale věnujeme po celý rok a střídavě vždy u nějakého přechodu u školy před osmou hodinou jsme. Máme výhodu, že jsou u nás školy soustředěné prakticky do jednoho místa. Hodně rizikový je i úsek u autobusového nádraží, kudy dojíždějící děti musejí chodit do školy,“ dodal Škola.
Pokračoval v tom smyslu, že jsou zde i omezené rychlosti, jejichž dodržování strážníci také sledují.
V Jindřichově Hradci se v pondělí o rizikové a exponované přechody „rozdělí“ strážníci s policisty.
„Od 7 do 8 hodin plánujeme zvýšený dohled v centru. Naše hlídky budou především u základních škol v parku, U Trojice, ale i na nábřeží,“ uvedl včera vrchní strážník Luboš Müller.
Další lokality, jako třeba na sídlišti Vajgar a podobně, doplní muži v uniformách Policie České republiky.
„Součástí pondělní dopravně bezpečnostní akce bude i preventivní akce Zebra, která je zaměřená na výchovu chodců a dodržovaní pravidel přecházení po vyznačených přechodech,“ sdělil pracovník okresního policejního ředitelství Václav Korbel.
Pokračoval v tom smyslu, že policisté budou mít za úkol chodcům především vysvětlovat, jak se správně chovat.
„Nejedná se o represivní policejní akci, kde by padaly pokuty, ale chceme odstraňovat mýtus o absolutní přednosti chodce na přechodu. Tento názor je mylný. Každý si to vysvětluje po svém, ale chodec nemůže do vozovky vstoupit, když se blíží vozidlo. Čehož jsme poměrně často svědky,“ zdůraznil Korbel.
Na dopravně bezpečnostní akci se v pondělí budou podílet dle svých možností policisté ze všech obvodních oddělení v okrese, kteří budou především dohlížet na bezpečnost školáků.
Svá stanoviště u rizikových míst také obsadí dopravní policisté.
Dětem po dvou měsících prázdnin a volnosti většinou ještě chvíli trvá, než pozornost napřou jiným směrem.