V některých místech Jindřichohradecka mohou lidé platit za odpad třeba ve dvou splátkách, pejskařům posílají složenky. Novinkou je terminál na karty.

Dvě splátky

V Jindřichově Hradci je potřeba oba poplatky zaplatit do konce března.
,,Za odpady se platí 500 korun na osobu a rok. Tento poplatek je možné rozdělit do dvou splátek, kdy první je nutné zaplatit také do konce března a druhá je splatná do konce září,“ upřesnila Ludmila Kopetová z oddělení místních poplatků Městského úřadu v Jindřichově Hradci.
Výše ročního poplatku za psa se od loňska nezměnila a odvíjí se od trvalého bydliště majitele psa. Lidé na vesnicích a v rodinných domech platí o dost méně než pejskaři v panelácích. Zvláštní skupinou jsou důchodci, pro které jsou poplatky za psa nižší.
,,Lidé u nás mohou platit buď na pokladně, a to jak v hotovosti, tak i kartou, nebo bezhotovostním převodem na účet,“ vysvětlila možnosti pro občany Kopetová. Pokud přece jenom někdo nezaplatí včas, přijde mu upomínka, pokud ani to nepomůže, následují sankce. Vše může skončit i exekucí.

Převod z účtu

V Dačicích je termín pro zaplacení za psy stejný, a to do konce března. Naopak za popelnice mohou Dačičtí zaplatit až do konce dubna, a to 450 korun za osobu. Nemají ale možnost rozdělit poplatek do dvou částí.
,,Lidé platí většinou přímo na pokladně v hotovosti. Kartou u nás platil nelze, ale možnost platit převodem na účet tady je,“ uvedla vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Dačicích Lea Andrejsová.
V Třeboni jsou termíny zaplacení poplatků i možnost splátek stejné jako v Jindřichově Hradci. ,,Placení za popelnice si stejně jako jinde musí každý hlídat sám. Majitelům psů ale přijde složenka. Možnosti placení jsou buď na pokladně v hotovosti, nebo kartou anebo převodem na účet,“ přiblížila Věra Pindrochová z oddělení místních poplatků Městského úřadu v Třeboni.

Fronty na úřadě

V Jindřichově Hradci čekají největší nápor ke konci termínu splatnosti. V Dačicích také, ale podle Andrejsové jsou i takoví lidé, kteří zaplatili už 2. ledna. V Třeboni už mají velkou část peněz z poplatků v městské pokladně, přitom složenky na poplatek za psy podle Pindrochové odesílal úřad až tento týden.
Samozřejmě, aby se člověk vyhnul frontám u pokladny, je lépe nenechávat zaplacení všech poplatků na poslední chvíli.

Eliška Bučinová