Radarový měřič bude ve městě nad Vajgarem řidiče upozorňovat na rychlost, jakou jejich vůz jede

Měřič rychlosti se bude podle informací místostarosty Jindřichova Hradce Alfreda Němce přendávat na různá místa ve městě, a řidičům tak sdělovat, jakou rychlostí ulicemi projíždějí, případně jak „daleko“ mají do předepsané padesátky.
Podobné zařízení bylo nedávno instalováno například v obci Majdalena, či ve Štěpánovicích, a ohlasy jsou pozitivní.
Kritická místa
Zařízení může být umístěno na sloupy veřejného osvětlení a zde připojeno k elektrické síti, nebo je napájeno solárními bateriemi.
Kritickými místy, kde by mělo posílit bezpečnost provozu, je například Rezkova ulice, městská sídliště, kde bývá předepsaná třicítka, která se často nedodržuje, ale i místní části jako je třeba Otín.
„Měřič nejen ukazuje, jak rychle řidič momentálně jede, ale sbírá i data, která by si poté stahovala městská policie. Na jejich základě by získala údaje o tom, kolik aut tudy projelo, jakou rychlostí, jakým směrem a v jaké době. Pokud by se ukázalo, že jsou někde předpisy porušovány masivně, požádali bychom o měření policii, a to se sankcemi pro neukázněné řidiče,“ uvedl Němec s tím, že by situace mohla být i podnětem pro zakoupení vlastního radaru městem.
„Nejde o to chytat za každým rohem, ale připomenout lidem zodpovědnost. Situace na silnicích se výrazně zhoršuje a překročení povolené rychlosti je závažnější věc, než třeba špatné parkování,“ odůvodňuje místostarosta.