Při cvičení si jihočeští a dolnorakouští policisté vyzkoušeli spolupráci

Podle jindřichohradeckého policejního mluvčího Jaroslava Berana začalo na Táborsku, konkrétně v obci Chýnov, loupežným přepadením pošty. Pachatel zranil zaměstnance poštovního úřadu a odcizil 3,5 milionu korun. Svědek, který přepadení oznámil na linku tísňového volání 158, uvedl barvu vozidla, ve kterém pachatel uprchl, a počáteční znaky registrační značky.
Do policejního opatření byla zapojena operační střediska Policie České republiky na území Jihočeského kraje a policisté služby pořádkové a dopravní policie,

díky jejichž včasné informovanosti se podařilo zaznamenat pohyb podezřelého vozidla. Zároveň byla upřesněna registrační značka, zjištěna výrobní značka a potvrzena barva vozidla.

Ujel hlídce

„Policejní hlídka zjistila, že vozidlem cestuje jedna osoba. V obci Číměř na Jindřichohradecku byl podezřelý automobil zastavován policejní hlídkou.
Řidič pokynu neuposlechl a pokračoval v jízdě po silnici II/128 směrem ke státní hranici,“ líčí momenty cvičení Beran. Policejní hlídka pronásledovala podezřelé vozidlo a zároveň požádala kolegy z Okresního velitelství v Gmündu o povolení přeshraničního pronásledování. Pachatel pak byl v obci Illmanns zadržen rakouskou policejní hlídkou.

„Provedené praktické cvičení ukázalo, že jsme připraveni si s kolegy předávat informace o situaci na silnicích vedoucích přes státní hranici, ale i informace o ochraně veřejného pořádku v příhraničních okresech. V praxi jsme si cvičením ověřili nejenom způsob předávání informací, ale i spojení a společné nasazení do policejní akce,“ zmínil Beran.

Zrušení kontrol na státních hranicích určitě neznamená, že osoby dopouštějící se závažné trestné činnosti mohou této výhody zneužívat.

Snímky: Jaroslav Beran