Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes se v Dačicích pokřtí sborník

DAČICE - Dva roky uběhly velice rychle a na trh se dostane další, v pořadí již čtvrté, číslo Dačického vlastivědného sborníku. Je velké štěstí, že Spolek přátel muzea v Dačicích má výborné a početné zázemí autorů, kteří se zabývají nejrůznější tématikou a zpracovávají dosud neprobádané oblasti života města či širšího okolí, případně celé oblasti jihozápadní Moravy.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Dačický vlastivědný sborníkFoto: archiv

I v novém čísle sborníku se tedy setkáme s příspěvky, které pocházejí přímo od členů Spolku. Dá se říci, že je jich převaha.
Potěšitelná je také skutečnost, že se ve Sborníku opět objeví příspěvky, které jsou výsledkem studentských bakalářských prací. I mladí autoři se zajímají o historii a problematiku regionu a zpracovávají často opomíjená témata.

Na co se můžete těšit?

Ani v tomto čísle nebudou chybět vzpomínky Miloše Klanga na život v Dačicích ve třicátých letech minulého století. Svůj příspěvek tentokrát nazval Už jenom střípky. Mirka Kučerová z Hradišťka prostudovala vznik celé řady spolků v Dačicích. Výsledkem dlouhodobé práce přímo v terénu je článek Jiřiny Maňasové a Miloslavy Slavíkové Drobné sakrální stavby v Dačicích. Boží muka, kaplička a kříže. Neméně zajímavý je příspěvek Michaely Chládkové, dačické rodačky, která pracuje v jindřichohradeckém archivu: Pletárna bratří Vohryzků v Dačicích. Jana Bisová opět přispěla statí věnovanou dačickému zámku. Tentokráte se zabývá Správou státního zámku po roce 1945.

V další části Sborníku se objeví dva příspěvky, které jsou spíše z oblasti národopisné a folklorní. První z nich Svatba na Velkolhotecku pochází z pozůstalosti významného muzikologa prof. Roberta Smetany.
Studentka Eva Tomášová z Telče přináší další národopisný příspěvek, tentokráte z oblasti lidové výšivky. Petr Vedra z Jemnice přispívá pravidelně do Sborníku a věnuje se hlavně problematice dolování na Jemnicku.

Do dvacátého století se přesuneme díky příspěvkům dvou mladých autorů. Dačický historik, děkan FF UK v Praze, dr. Michal Stehlík tentokráte zpracoval téma vzniku JZD v článku Jihlavský kraj a proces kolektivizace 1948-1960. Pavel Kotlán přináší do Sborníku zcela nové téma Působení Národní obce fašistické na Moravě a ve Slezsku, zvláště na jihozápadní Moravě.

Další části Sborníku edice pramenů a zprávy přinášejí kratší, ale zajímavé příspěvky k dějinám města a regionu. Na závěr samozřejmě nechybějí ani zprávy o nové regionální literatuře, která je tentokrát zastoupena ve velkém rozsahu.
Sborník je k dostání v Dačicích na obvyklých prodejních místech: v městském muzeu a galerii, v Knihkupectví Hany Marečkové a v informačním středisku na staré radnici č. 1.

S řadou autorů, kteří přispěli do IV. čísla Dačického vlastivědného sborníku, se můžete setkat dnes v 17,30 hodin v dačickém muzeu, kde proběhne křest, prezentace knihy a autogramiáda.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Nová Bystřice. Ilustrační foto náměstí.

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Ve čtvrtek můžete do kina i za hudbou

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kam si ve čtvrtek vyrazit za kulturou? Přinášíme náš přehled tipů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení