Odborová organizace sklářů vystupuje ze sdružení, které se stará o činnost domu kultury v Chlumu u Třeboně. Do hry může vstoupit i další osoba

„Naše základní organizace má v současné době 61 členů a pokud jde o majetek, který spravujeme, je to hlavně kulturní dům, turistické rekreační zařízení Hejtman a budova bývalé školky, kterou nyní využíváme jako ubytovnu pro cykloturisty,“ informoval předseda základní organizace sklářů Václav Pokorný.
V letošním roce si odboráři vzali půjčku ve výši 850 000 korun a vybudovali nové sociální zařízení v rekreačním zařízení, ve kterém je bezbariérový přístup a devět chatek nabízí ubytování pro 36 lidí. „Je zde i velká plocha pro stany a stabilně je tu i osm karavanů. Několik našich členů tak má práci alespoň na půl roku,“ řekl Pokorný.

Bývalá školka slouží jako ubytovna pro cykloturisty. Zatím jsou zde dvě místnosti po dvaceti lůžkách, zvlášť pro muže a ženy. Pokud se podaří získat finanční prostředky, chtěli by zde odboráři vytvořit menší pokoje, každý zhruba pro čtyři lidi. Současný stav vyhovuje ještě tak školám a nebo se zde ubytovávají skupiny lidí, kteří se podílejí na tradičních vodních slavnostech. Nejproblematičtější částí majetku odborářů je kulturní dům, ve kterém se odehrává většina společenského a kulturního života městysu. „Provoz domu kultury je finančně a technicky velmi náročný. Rozhodli jsme se proto vystoupit ze sdružení a nabídli jsme odprodej domu za 3 000 000 korun městysu Chlum u Třeboně. Rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto roku,“ dodal Pokorný.

Řešením situace se zabývá již delší dobu i místní zastupitelstvo. Názory na další budoucnost tohoto kulturního stánku však zatím nejsou jednotné. „Část zastupitelů je ochotna převzít kulturní dům bezúplatně a část navrhuje zaplatit odborářům letošní půjčku, aby mohli začít bez dluhů. Pokud se ale nedohodneme a objekt koupí třetí osoba, jsme ochotni se s ní podílet na akcích pro naše obyvatele,“ informoval starosta Chlumu u Třeboně Jiří Hájek.