Školy Jindřichohradecka změnu vítají

Povinná charakteristika dětí by ze školského zákona mohla zmizet, a to už brzy. Předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš chce novelu, která by toto hodnocení odstranila, předložit ještě do konce roku.
„Hodnocení, tak jak se píše teď, nemá smysl. Jestliže k tomu navíc rodiče napíšou, že s hodnocením nesouhlasí, tak kdo má pravdu?“ říká ředitel Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci Jan Moudrý.

Slovní charakteristika si oblibu nezískala ani na základních školách, které hodnocení vypracovávají nejčastěji. Podle kantorů nejsou totiž jasně stanovena pravidla a měřítka. V dokumentu se sice může například objevit, že se dítě účastnilo vědomostních olympiád, kopie diplomů se však k přihlášce stejně přikládají. „Já myslím, že školy spíš koukají na známky a výsledky přijímacích testů,“ krčí rameny rodič Milan Čech z Dačicka.

„Nesplnilo to absolutně účel. Padesát procent středních škol a učilišť možná hodnocení ani nečte,“ míní ředitel Základní školy ve Strmilově Jindřich Kejval. Střední školy a střední odborná učiliště by k charakteristice dítěte měly při přijímacím řízení přihlížet. Ukládá jim to zákon. „Je pravda, že k tomu musíme přihlížet, ale nemá to pro nás velký význam. Každá základní škola k tomu totiž přistupuje jinak. Užitečné by to bylo jen s jasnými pravidly,“ říká ředitel dačického gymnázia Aleš Morávek.