Jindřichohradecko se připojí k protestu

„Škola zůstane v úterý uzavřená a od pondělní 18. hodiny do úterní 18. hodiny nebude v provozu internát. Stávkovat budou snad všichni pedagogové a někteří provozní zaměstnanci. Samozřejmě se připojím i já,“ říká ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště Jindřichův Hradec Karel Chalupa.

A proč vlastně učitelé stávkují? Nelíbí se jim totiž, že Rozpočtový výbor sněmovny neschválil tři miliardy korun pro oblast školství. Ty měly sloužit nejen na zvýšení mezd, ale také na jejich další vzdělávání, učebnice a učební pomůcky.
Podle předsedkyně Okresní rady odborových svazů Jindřichův Hradec Libuše Petrů to v praxi znamená, že ředitelé škol dostanou o 25 procent méně peněz na pomůcky. „Navržený růst platů o 1,5 procenta znamená asi 315 korun hrubého a jedná se o nenárokovou složku, z toho plyne, že tyto peníze nemusí učitelé vůbec dostat. Vzhledem k inflaci to povede k reálnému poklesu mezd,“ dodává.

Stávku podporují i rodiče. Potvrzuje to ředitelka Mateřské a základní školy Majdalena Iva Koktavá: „Není nám jedno, co se děje, proto stávkujeme. Rodiče o tom vědí už od pondělí a většinou nás podporují.“

Do stávky se zapojili tyto školy:

1. Gymnázium V. Nováka - zavřeno včetně jídelny

2. ZŠ Chlum u Třeboně - zavře se

3. ZŠ K. Řečice - zavře se

4. 4. ZŠ JH - zavře se

5. 6. ZŠ JH - zavře se

6. SOŠ a SOU JH - včetně DM a ŠJ - zavře

7. ZŠ a MŠ Majdalena - zavře

8. 3. MŠ v Třeboni - v provozu

9. SOUz v Třeboni - zavře

10. ZŠ Dačice, ul. Komenského - zavře

11. ZŠ Nová Bystřice - zavře

12. OA J. Hradec - provoz částečný

13. 1. ZŠ J. Hradec - zavře se

14. Gymnázium Dačice - v provozu

15. ZŠ Staré Hobzí - zavře

16. ZŠ Slavonice - pouze dozor na žáky

17. MŠ Slníčko Třeboň - plný provoz

18. ZŠ a MŠ Rapšach - plný provoz

19. SOU zemědělské a služeb Dačice